Trump’ın evinde nükleer silah belgeleri bulunduğu iddiası

Washington Post gazetesi, FBI’ın eski Başkan Trump’ın konutunda yaptığı aramada bir ülkenin nükleer silahlarına dair gizli belgeler bulduğunu ileri sürdü.

Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump’ın evinde bir ülkenin nükleer silahlarına dair gizli belgeler bulunduğu ileri sürüldü. İddianın sahibi Washington Post gazetesi, FBI’ın (Federal Soruşturma Bürosu) Ağustos ayı başında Trump’ın konutunda yaptığı aramada bu belgelere ulaştığını yazdı. Gazete, söz konusu belgelerin hangi ülkeye ait olduğu hakkında bilgi vermedi.

Washington Post FBI’ın Ağustos başında Trump’ın evinde arama yapmasının ardından eski başkanın evinde nükleer silah belgeleri arandığını duyurmuştu. Gazeteye göre Trump’ın evinde el konulan bazı belgeler çok hassas bilgiler içerdiği ve çok iyi korundukları için birçok yüksek rütbeli ulusal güvenlik görevlisinin bile bu belgelere erişimi yok. Sadece Başkan ve kabinenin bazı üyeleri hükümet temsilcilerini bu belgeler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için yetkilendirebiliyor. ABD’nin bazı gizli operasyonlarından hükümet içinde yalnızca birkaç kişinin haberdar olmasına izin veriliyor ve buna dair belgeler de genellikle güvenli tesislerde kontrolden sorumlu memurlarca gözetim altında tutuluyor.

/ DW /

İlginizi çekebilir