BM heyeti, Zaporijya Nükleer Santrali’nde inceleme yapmak üzere yola çıktı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Direktörü Rafael Mariano Grossi, BM nükleer uzmanlarından oluşan bir misyonun, halen Rus birliklerin işgali altındaki Zaporijya Nükleer Santrali’nde inceleme yapmak üzere yola çıktığını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Grossi, “O gün geldi, UAEA’nın ‘Zaporijya Destek ve Yardım Misyonu’ yola çıktı. Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük nükleer tesisinin emniyet ve güvenliğini korumalıyız. Hafta sonu Zaporijya Nükleer Santrali’nde olacak olan bu misyona liderlik etmekten gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

BM yetkilisi iletisinde, net tarih ve detay vermedi ancak diğer 13 uzmanla birlikte çekilen bir fotoğraf paylaştı.

 

Grossi, altıncı ayını geride bırakan savaşın başından itibaren Rus güçlerinin kontrolüne geçen ancak Ukraynalı personel tarafından işletilen Zaporijya’ya erişim talebinde bulunuyordu.

Bu arada UAEA’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da, “ISAMZ” olarak adlandırılan misyonun ‘tesisteki fiziksel hasar’ ve ’emniyet ve güvenlik sistemlerinin işlevselliği’ ile diğer hususların yanı sıra ‘personelin çalışma koşullarını’ değerlendireceği belirtildi.

Son haftalarda Rusya ve Ukrayna’nın santral civarında saldırılar düzenlediğine dair karşılıklı suçlamalarda bulunması, çatışmaların ciddi bir radyasyon sızıntısına yol açabileceği endişelerini arttırdı.

Kiev, Rusya’nın tesisi rehin tuttuğunu, burada silah depoladığını ve tesis çevresinden saldırılar düzenlediğini iddia ederken, Moskova, Ukrayna’yı santrali ‘pervasızca’ hedef almakla suçluyor.

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali konumunda olan Zaporijya, 3 bin 700 megavat kapasiteli 6 nükleer reaktörüyle Ukrayna’nın elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir