HDP: Edebiyat çınarı ve barış insanı Vedat Türkali’yi saygı ve özlemle anıyoruz

HDP; ünlü yazar Vedat Türkali’nin 6’ncı ölüm yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

Hem devrimci mücadelenin hem de toplumcu ve devrimci edebiyatın bu topraklarda yeşeren en büyük ustalarından biri olan Vedat Türkali’nin ölümünün üzerinden 6 yıl geçti. Türkali, ömrünün sonuna kadar hem sözüyle, hem de duruşuyla ezilenlerin ve direnenlerin sesi olmuştur. Emekçilerin, devrimcilerin, kadınların ve direnen halkların birbirinden kıymetli hikâyelerini yazan büyük söz ustası Vedat Türkali devrimci sanatın eğilip bükülmeyen, sözü eyleme geçiren, eylemi söze döken tavrından bir adım geri atmamıştır.

Türkiye tarihinin en zorlu dönemlerinde bile emekçilerle, ezilenlerle ve Kürtlerle yan yana ve omuza omuza yürüyen Türkali, Kürt sorununun eşitlik, özgürlük, onurlu ve kalıcı bir barış temelinde çözümü için sözünü ve eylemini hiçbir koşulda sakınmamış, aydın olmanın sorumluluğundan asla taviz vermemiştir. Bu onurlu duruşuyla başta Kürt halkı olmak üzere bütün halkların derin hafızasında büyük bir değer olarak yer alan Vedat Türkali, bugün de barış, özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinde ilham olmaya devam etmektedir.

Benzer haberler

HDP’nin ‘Hazinemiz halkımızdır’ kampanyasına destek…

Bozyel: HDP kapatıldıktan sonra sıra Kürdistani partilere…

Türkiye siyasi tarihinin bütün zorlu dönemlerinde aydın olmanın sorumluluğuna uygun olarak elini taşın altına koyan Türkali, partimiz HDP’ye kadar uzanan siyasi mücadele hayatında, bulunduğu her zeminde sosyalist ve devrimci mücadeleyi, Kürt halkının ve ezilen halkların özgürlük mücadelesini tavizsiz bir şekilde savundu.

Türkçe edebiyatın cesur ve vicdanlı kalemi, büyük söz ustası ve barış insanı Vedat Türkali’yi vefatının 6’ıncı yılında saygı ve özlemle anıyoruz. Ölümünün 6’ıncı yıl dönümü vesilesiyle Türkali şahsında ömrünü zindanlarda, sürgünlerde, mücadele alanlarında ve ezilenlerin yanında büyütüp güzelleştirmiş bütün sanatçıların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ömer Öcalan
HDP Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü
29 Ağustos 2022

İlginizi çekebilir