İran: Evin Cezaevi’nde yaşamını yitirenlerin sayısı 8’e yükseldi

İran’da Mahsa Amini protestoları devam ederken Evin Hapishanesi’nde çıkan yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 8’e yükseldi.

İran Yargı Erki Enformasyon Ofisine yakın Mizan haber ajansı, siyasi tutuklularıyla bilinen Evin Hapishanesi’nde çıkan yangında can kaybının arttığını duyurdu.

Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren Mahsa Amini için gösteriler sürerken Evin hapishanesinde cumartesi gecesi yangın çıktı.

Tahran yönetimi hapishanede çıkan olaylar ile Amini protestolarının ilişkili olmadığını belirtirken, cezaevinden dumanlar yükseldiğini gösteren videolarda patama ve silah sesleri duyuldu.

Mizan haber ajansı, hapishanede mahkumlar arasında kavga çıktığını ve sonra yangın başladığını belirtti.

Cumartesi günü çıkan olaylarda ilk önce 4 olarak açıklanan ölü sayısının, bazı yaralıların yaşamını kaybetmesi nedeniyle 8’e yükseldiği belirtildi. Haber ajansı, yaşamını yitirenlerin tamamının ‘hırsızlıktan’ suçlu bulunduğunu kaydetti.

Devlet medyası, hapishanede çıkan yangının bir kaç saat içerisinde söndürüldüğünü ve kimsenin firar etmediğini duyurdu.

Evin Hapishanesi, siyasi tutukluların yanı sıra Batı ile pazarlıkta kullanılan baz kişilerin tutulduğu yer olarak anılıyor. İnsan hakları grupları, cezaevinde mahkumlara yönelik kötü muamele yapıldığını belirten raporlar düzenlemişti.

ABD ve Fransa’dan tepki

Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price Twitter hesabından yaptığı açıklamada İran yönetiminden Evin Cezaevi’ndeki tutukluları bırakması gerektiğini söyledi.

Açıklamada cezaevindeki olayların ivedilikle takip edildiğini belirten Price, cezaevinde haksız yere tutulan ABD vatandaşlarının güvenliğinden İran yönetiminin sorumlu olduğunu belirtti.

Ned Price açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Evin Cezaevi’nden gelen haberleri ivedilikle takip ediyoruz. Bölgedeki İsviçre konsolosluğu ile temas halindeyiz. İran, derhal serbest bırakılması gereken haksız yere gözaltına alınan vatandaşlarımızın güvenliğinden tamamen sorumludur.”

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise dün (Pazar) yaptığı açıklamada, Paris’in, Fransız vatandaşı İranlı akademisyen Fariba Adelhah da dahil olmak üzere siyasi ve yabancı mahkûmları barındıran Evin hapishanesinde “zorla gözaltına alınan” Fransızların durumunu “büyük bir dikkatle” izlediğini duyurdu. İranlı yetkililere göre “isyan ve çatışmalar”la suçlananların çıkartmış olabileceği kontrol altına alınan yangın, İran’ın beşinci haftasına giren geniş çaplı protestolara tanık olduğu bir dönemde çıktı.

/euronews-rd/

 

İlginizi çekebilir