Amerika’nın Sesi: Türkiye’nin gündemindeki ‘Kara Harekatı’na Altılı Masa’dan destek geldi

Türkiye’de iktidar cephesinde, sınır ötesi hava operasyonunun yanı sıra Suriye’nin kuzeyine kara harekatı dile getirilirken, muhalefet cephesinden de destek açıklaması geldi.

Amerika’nın Sesi’nden Yıldız Yazıcıoğlu’nun haberi:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında terörle mücadele kapsamında ABD’ye yönelik mesajlar verdi.

Erdoğan, “Binlerce kilometre öteden gelip her yeri yakıp yıkanlar, Türkiye’nin hassasiyetine saygı göstermek zorunda. Vatan topraklarının ve insanlarımızın güvenliğini ilgilendiren adımları atarken kimseden izin almadığımız gibi kimseye de hesap vermeyiz. İsim değişikliği oyunlarıyla tescilli terör örgütünü destekleyenlerin riyakarlıklarına tahammül etmek durumunda değiliz. Artık ülkemizi boş tehditlerle siyasi, diplomatik, ekonomik, askeri alanda kendi çıkarlarına aykırı pozisyonlara zorlamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Biz hiçbir yere öldürmek için gitmedik, gitmeyiz. Özellikle yaşatmak, ihya etmek için varız. Hiç kimse Türkiye’nin güvenlik ve huzur çemberini genişletme amaçlı askeri harekatlarından rahatsız olmasın. Teröristlerin kullanım süresi artık dolmuştur” dedi.

Altılı Masa’dan operasyona destek mesajı

Muhalefet cephesindeki altı siyasi parti lideri ise, ikinci tur kapsamında bugünkü üçüncü buluşmalarında terörle mücadele edilmesine ve silahlı kuvvetler ile kolluk güçlerine destek mesajı verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “altılı masa” işbirliği kapsamındaki her görüşme sonrasında olduğu gibi ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sınırlarımızın korunması ve ulusal güvenliğimizin sağlanması dış politikada temel önceliğimizdir. Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet güçlerimizin canları pahasına terörle mücadele etmelerini takdir ve minnet duygularıyla karşılıyoruz” denildi.

 

İlginizi çekebilir