Amerikan Donanması: İran’dan Yemen’e gönderilen 70 ton füze yakıtı ele geçirildi

ABD Donanması, İran’dan Yemen’e giden bir gemide gübre torbaları arasında gizlenmiş 70 ton füze yakıt bileşeni bulduğunu duyurdu.

Ele geçirilen amonyum perklorat miktarının bir düzineden fazla orta menzilli balistik füzeyi ateşleyebileceği belirtildi.

​​​​​​​ABD Sahil Güvenlik gemisi John Scheuerman ve güdümlü füze muhripi USS The Sullivans’ın tekneye uluslararası sularda müdahale ettiği belirtilen açıklamada, ABD kuvvetlerinin, teknede roket ve füze yakıtı ile patlayıcıların yapımında yaygın olarak kullanılan ve güçlü bir oksitleyici olan 70 tondan fazla amonyum perklorat bulduğu kaydedildi.

Aşırı yüklenen gemi, Hürmüz Boğazı’ndan Hint Okyanusu’na uzanan bir rota olan Umman Körfezi’ndeki yakındaki gemiler için tehlike oluşturuyordu. Gemi bu nedenle içindeki malzemelerin çoğuyla 13 Kasım’da batırıldı.

Gemide yakalanan 4 kişinin ise Yemen’e transfer edildiği bildirildi.

ABD 5. Filosu, 18 Ocak’ta da Umman Körfezi’nde yasa dışı kaçakçılık yapmaya çalışan bir balıkçı gemisini durdurmuş ve 40 ton üre gübresi ele geçirmişti.

“İran, topraklarımızı silah ve uyuşturucuyla doldurdu”

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, geçtğimiz cumartesi günü İran’a ülkesinin topraklarına silah, insansız hava araçları ve uyuşturucu doldurmaya devam ettiği suçlamasında bulundu.

Bakan İryani, ülkesinin güneyindeki Sokotra Adası’nda uyuşturucu taşıyan, İran’a ait geminin ele geçirilmesine tepki gösterdi. Geçmiş yıllarda da uyuşturucu kaçakçılığı ve ticaretine karışan İranlı denizcilerin yakalandığını ve gemilerine el konulduğunu hatırlatan İryani, bunların bölgedeki milisler için ana finansman kaynağı olarak kullanıldığını, gençlerin terör eylemlerine yönlendirildiğini ve hedef ülkelerdeki insan kaynağının yok edildiğini söyledi.

İran’ın, Yemen topraklarını silah, insansız hava araçları ve uyuşturucu sevkiyatıyla doldurmaya devam ettiği suçlamasında bulunan İryani, uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler’e (BM), BM Güvenlik Konseyindeki daimi üyelere, BM ve ABD’li temsilcilere, İran’ın BM’nin ilgili kararları ve uluslararası sözleşmelerini apaçık ihlal ederek silah ve uyuşturucu kaçakçılığını sürdürmesi ve ülkesinin içişlerine müdahalesi karşısında net bir tutum sergilemeleri çağrısında bulundu.

/euronews/

İlginizi çekebilir