TEV-DEM Eşbaşkanı: Rojava’ya bombardıman Türk devletinin yaşadığı krizi örtbas etme çabasıdır

TEV-DEM Eşbaşkanı Ruken Ehmed, “Yaşadığı tıkanıklığı ve çaresizliği örtbas etme çabası içerisine giren Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’yi bombaladı. Bu saldırılarla yaşadığı tıkanıklığı aşma peşinde” dedi.

TEV-DEM Eşbaşkanı Ruken Ehmed, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük yoğun hava saldırılarını ANF’ye değerlendirdi.

Ehmed, Türk devletinin iç siyasette yaşadığı çaresizlikten dolayı Şehba’dan Kandil’e kadar yoğun hava saldırıları düzenlediğini belirterek, “Şehba, Kobanê, Zirgan, Dêrik, Kandil’e kadar yapılan bombardıman Türk devletinin iç siyasette yaşadığı krizi örtbas etme çabasıdır. Bu saldırılar Türk devletinin çaresizliğini gösteriyor. Yaşadığı tıkanmayı Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırılarla aşmak istiyor. Bugün Kuzey ve Doğu Suriye’yi yoğun bir şekilde bombalayan Türk devleti saldırı senaryosunu İstanbul’daki patlamayla devreye koymuştu. Türk devleti önündeki seçimlerde sonuç almak, bu toplumun bir yüzyılını daha kaybettirip kaosik durumu daha da derinleştirmek için böylesi saldırıya başvurdu. Türk devleti bu bombardımanlarla bunu yapmayı amaçlıyor” dedi.

Rûken Ehmed, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına seslenerek, “Türk devleti sıkışmış durumdadır. Çünkü Kürt halkıyla birlikte dostları da alanlarda. Bu saldırıları boşa çıkarmak için yarın değil bugün harekete geçmeliyiz. Toplumumuz bilmelidir ki yarın çok geç olur. Halkımız bombardıman yüzünden göç yollarına düşmek yerine hepimiz meydanlara akın ederek bu saldırılara göz yuman güçleri Türk devlet saldırılarını durdurmaya mecbur bırakalım. TEV-DEM olarak tüm kurumlarımızla Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıları kınayarak harekete geçme” çağrısında bulundu.

İlginizi çekebilir