Mardin’deki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 5’e yükseldi

Mardin’de Duhoklu iki ailenin içinde bulunduğu cipe yönelik saldırıda yaralanan Ahmed Celaleddin İbrahim tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Böylece saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 5’e yükseldi.

Kürdistan Bölgesi’nden Türkiye’ye giden araca Artuklu-Nusaybin kara yolunun Yeniköy mevkisinde akşam saat 01:00 sıralarında saldırı düzenlendi.

Saldırıda Duhoklu Abdullah Salih Mustafa (69) eşi Çimen Şahin Halid (75) ve kızları Hindirin Abdullah Salih (39) ile Wahide Haydar Casım (63) hayatını kaybederken Ahmed Celaleddin İbrahim (45) yaralandı.

Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ahmed Celaleddin İbrahim yapılan müdahalelerin ardın Elazığ Devlet Hastanesine sevk edildi.

Rûdaw muhabiri Abdusselam Akıncı, Ahmed Celaleddin İbrahim’in de yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini aktardı.

Valilikten açıklama

Mardin Valiliği, saldırıyla ilgili 4 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, “19 Ocak 2023 tarihinde Mardin ili Artuklu ilçesinde meydana gelen ve (4) Irak vatandaşının öldürülmesi ile (1) Irak vatandaşının yaralanması olayı ile ilgili olarak; Yapılan soruşturmada, olayın şüphelisi oldukları değerlendirilen M.Ş, F.A, A.Y ve A.K isimli 4 şüpheli şahıs Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınmıştır” denildi.

Açıklamada, “Olayla ilgili tahkikat titizlikle devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Duhok’ta tanınan iki din adamı

Saldırıda hayatını kaybeden Abdullah Salih Mustafa Mamîsî’nin Duhok’ta imam olduğu, eşi Çimen Şahin Halid ve kızları Hindirin Abdullah Salih ile birlikte Samsun’daki akrabalarını ziyarete gittikleri öğrenildi.

Wahide Haydar Casim’ın Diyarbakır’da doktor randevusu olduğu ve oğlu imam Ahmed Celaleddin İbrahim ile birlikte tedavi için yola çıktıkları bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Harbi Celaleddin İbrahim, ağabeyi Ahmed ile Abdullah Salih Mustafa’nın  Duhok’ta tanınan imamlar olduğunu belirtti.

Akşam son olarak saat 23:00 sıralarında annesinin kendilerini aradığını, bir restoranda durarak yemek yediklerini, kendilerine fotoğraf gönderdiklerini anlattı.

Ardından Nusaybin’e gitmek için yola çıkan aracın durdurulduğunu ve maktullerin kafalarına sıkılarak katledildiğini belirten Harbi Celaleddin İbrahim, “Annem Wahide Haydar Casım hayatını kaybetti, ağabeyim Ahmed yaralı. Kürdistan Bölgesi’nden her gün çok sayıda kişi Türkiye’yi ziyaret ediyor. Türkiye gibi büyük bir devlet konuklarının can güvenliğinden sorumludur. Türkiye hükümetinden beklentimiz bu olayın bir an önce aydınlatılmasıdır. Yine Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri vatandaşlarının başına gelen bu olayı takip etmeli, sorumluların bulunması için elinden geleni yapmalı” dedi.

Harbi Celaleddin İbrahim, “Ağabeyim Ahmed ile Abdullah Salih Mustafa Duhok’un tanınan iki imam hatibi. Neden öldürüldüler? Kim bu suçu işledi? Bu cinayetin aydınlatılması Türkiye, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerinin görevidir” diye konuştu.

Öte yandan Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi vatandaşı 4 kişinin hayatını kaybettiği Mardin saldırısıyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Maalesef dün gece Mardin’in Nusaybin ilçesi yolunda, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına yönelik saldırıda 4 kişi yaşamını yitirdimiş, 1 kişi de yaralanmıştır” diyen Barzani, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı yaralı vatandaşa da acil şifa diledi.

Barzani, “Bu suçu şiddetle kınıyor, Türkiye hükümetinden en kısa zamanda saldırının aydınlatılmasını ve suçluların yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir