Japonya Ay’a iniş yapabilen beşinci ülke oldu

Japonya uzay ajansı uzay aracının Ay’a indiğini ancak inişin doğruluğunun hala analiz edildiğini açıkladı.

 

Japonya uzay aracını cumartesi günü erken saatlerde Ay yüzeyine indirerek tarihte Ay’a ulaşan beşinci ülke oldu.

Ancak güç kaynağındaki bir sorundan dolayı görevin planlanandan daha kısa sürme ihtimali bulunuyor.

Yetkililer astronot taşımayan uzay aracının, görevin önceliklerinden biri olan nokta atışı iniş yapıp yapmadığını analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

 

Japonya Uzay ve Astronotik Bilimler Enstitüsü Başkanı Hitoshi Kuninaka, Ay’ı Araştıran Akıllı Gezgin anlamına gelen ve kısaca SLIM olarak adlandırılan aracın ay yüzeyine indiğine ve Dünya’ya veri gönderdiğine inandıklarını söyledi.

Ancak Kuninaka, SLIM’in güneş panellerinin güç üretmediğini ve uzay aracının pil ömrünün sadece birkaç saat daha süreceğini söyleyerek şu anda önceliğin aracın kalan bataryayla mümkün olduğunca çok Ay verisi toplaması olduğunu ekledi.

Japonya Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan’ın ardından Ay’a ulaşan beşinci ülke oldu.

Kuninaka, Japonya’nın uzay programının en azından “asgari” bir başarı elde ettiğine inandığını söyledi.

SLIM görevi

SLIM, cumartesi gece yarısı Tokyo saatiyle 12:20 sularında Ay’a iniş yaptı.

Japonya uzay ajansının başlangıçta SLIM’in ay yüzeyinde olduğunu, ancak hala “durumunu kontrol ettiğini” söylemesinin ardından gergin bir bekleyiş başladı.

Yaklaşık iki saat sonra yapılan basın toplantısına kadar daha fazla ayrıntı verilmedi.

Görevin tam anlamıyla başarılı sayılabilmesi için uzay yetkililerinin SLIM’in tam isabetli bir iniş yapıp yapmadığını teyit etmeleri gerekiyor. Kuninaka, daha fazla zamana ihtiyaç duyulmasına rağmen, uzay aracının inişe kadar olan hareketini gösteren verileri gözlemlemesine dayanarak, kişisel olarak bunun büyük olasılıkla başarıldığını düşündüğünü söyledi.

Çok küçük bir hedefi vurmayı amaçlayan SLIM, yaklaşık bir binek araç büyüklüğünde hafif bir uzay aracı. SLIM daha önceki tüm Ay inişlerinden çok daha fazla kontrol vaat eden “nokta atışı iniş” teknolojisini kullanıyordu.

Önceki sondaların çoğu yaklaşık 10 kilometre genişliğinde iniş alanları kullanırken, SLIM sadece 100 metre genişliğinde bir alanı hedeflemişti.

Proje, Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) tarafından hassas teknoloji üzerine yirmi yıldır sürdürülen çalışmaların bir meyvesi.

Kaynak:euronews

İlginizi çekebilir