İsveç’in iade ettiği Mahmut Tat’ın ailesi: Oğlumuzu kurban seçtiler

İsveç’in “terör örgütü üyesi” ilan ederek Türkiye’ye iade ettiği Mahmut Tat’ın Dersim’de yaşayan ailesi, Mahmut Tat’ın “iki ülke arasındaki çıkarlara kurban edildiğini” söyledi.

Dersim’de minibüs şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan Mahmut Tat, bir itirafçının kendisi hakkında verdiği ifade nedeniyle yargılandığı davada 6 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Mahkemenin verdiği hapis cezasına karşı Mahmut Tat, 7 yıl önce İsveç’e gitti.

Mahmut Tat, 22 Kasım’da İsveç polisi tarafından gözaltına alınarak 1 Aralık’ta Türkiye’ye gönderildi. Tat, getirildiği İstanbul Havalimanı’ndan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ailesi Rûdaw’a konuştu

Mahmut Tat’ın Dersim’in Ovacık (Pulur) ilçesine bağlı Tatuşağı (Tetu) köyünde yaşayan ailesi, çocuklarının bir itirafçının beyanları sonucu haksızlığa uğradığını ve İsveç’e gitmek zorunda kaldığını belirtti. Tat ailesi, Mahmut Tat’ın “terör örgütünün üst düzeyi” ilan edilerek Türkiye’ye iade edilmesinin ise kendilerini şok ettiğini söyledi.

Gırtlak kanseri olan ve iki ameliyat geçiren Mahmut Tat, cezaevinde ilaçları verilmediği için ise sağlık sorunu yaşıyor.

Mahmut Tat’ın kamuoyunda “terörist” olarak lanse edilmesinin gerçek dışı olduğunu belirten Tat ailesi, yeniden yapılacak bir yargılama ile gerçeklerin ortaya çıkacağını belirtiyor.

“İki ülke arasında kurban seçildi”

Rûdaw’a konuşan kardeşi Mustafa Tat, “Haksız yere bir ceza yedik, biz sesimizi haykırıyoruz çünkü suçsuzuz ve bir itirafçının söylemiyle suçlanıyoruz. Biz kesinlikle böyle bahsedilen bir eşyayla ilgimiz yok. Böyle bir cezayı beklemezken abim bir ceza yedi, haksız yere bu şekilde ceza yediği için de psikolojisi bozuldu ve İstanbul’a gitti. Avukatımız ve paramız olmadığı için Mahmut bir avukata gitti 20 bin TL istediler, parası olmayınca mahkemeye tek başına girdi. Biz bu cezayı beklemiyorduk ama abim baktı ki olmuyor son bir mahkemesi kalmıştı, esnaf olduğu için İsveç’e gitti çünkü yasağı yoktu” dedi.

Abisinin ülkelerin çıkarlarına kurban edildiğini belirten Mustafa Tat, “İki ülke arasında NATO sözleşmesi yüzünden seçe seçe Mahmut Tat’ı mı seçtiniz. Yani dünyanın öbür ucundan çıkıp gidiyorsun küçük bir esnafsın, haksız yere bir ceza yemişsin bu cezayı yatmamak için çıkıp gidiyorsun ve iki ülke arasında kurban seçiliyorsun” diye konuştu.

“Abim kanser hastası ilaçları verilmiyor”

Abisinin cezaevinde sağlığından kaynaklı zor durumda olduğunu belirten Mustafa Tat, “Abim kanser hastası, iki gün önce görüşe gittik ve ilaçlarını götürdük abimin ilaçlarını vermediler. Bize rapor olması gerektiğini söylediler, biz raporu İsveç’ten nasıl çıkartalım, bu raporları nasıl verelim. Abimin revire çıkıp ilaçlarını alması lazım ve abim şu anda 15 gündür orda aç susuz” dedi.

Anne Selvi Tat, “Oğlum hasta iki kez ameliyat oldu, oğlumun ilaçlarını vermiyorlar. Oğlumu getirdiler kurban ettiler.  Çocuklarıma işkence yaptılar buna rağmen dağa gitmediler bir şey yapmadılar. Türkiye onu terörist ilan etti, eğer dağa gitmişse, eğer silah kullanmışsa bir şey yapmışsa biz suçumuzu kabul ederiz ama eğer böyle bir şey yoksa oğlumu bıraksınlar” dedi.

/rd/

İlginizi çekebilir