İsveç Radyosu Kürtçe yayınlarına son veriyor

İsveç Radyosu, “harcamaların kısıtlanması” gerekçesi ile Kürtçe bölümünü kapatma kararı aldı. Kürtçe yöneticilerinden Lorin İbrahim Berzenci, kararın kendileri için şok ve üzüntü verici olduğunu söyledi.

İsveç Radyosu’nun Kürtçe bölümü, 1 Nisan 2024’ten itibaren yayınlarına son verecek. Karar, İsveç Radyosu’nun yeniden yapılanma politikası kapsamında “harcamaların kısıtlanması” gerekçesi ile alındı.

İsveç Radyosu Kürtçe Bölümü yöneticilerinden Lorin İbrahim Berzenci, “Böyle bir kararı duymak burada yıllardır çalışanlar olarak bizim için büyük bir şok ve üzüntü kaynağı oldu. Kararı üzülerek dinleyicilerimize iletiyoruz, başı şeyler elimizde değil. Son yayınımızı 31 Mart 2024 tarihinde yapacağız” dedi.

İsveç Radyosu, harcamalarında 225 milyon kron tasarrufa gideceğini ve diğer bazı bölüm ve programlara son vereceğini de açıkladı. Kürtçenin yanı sıra Rusça ve Tigrince yayınlarını da durdurma kararı aldı.

Mevcut durumda İsveç Radyosu’nun 2 bin 300 çalışanı bulunuyor. Yaklaşık 70 kişinin gönüllü olarak işi bırakacağı, 100 kişinin de işten çıkarılacaklarına dair bilgilendirildiklerini belirtiliyor.

“Kürtçenin kapatılması büyük bir kayıp”

Lorin İbrahim Berzenci, “Kürtçe bölümünün kapatılması Kürt gazeteciliği ve İsveç Radyosu için büyük bir kayıp. Uzun yıllar ülkedeki Kürt diasporası hakkında hem Kürtçe hem de İsveççe önemli haberler ve dosyalar hazırladık” diye konuştu.

İsveç Radyosu Kürtçe bölümü ilk programını 6 Ocak 2001’de yayınladı.

İlk programı sunan Nasiri Sina, başından beri radyonun Kürtçe servisinde çalıştığını belirterek, karardan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

İsveç Radyosu Kürtçe bölümü Kürtçenin Sorani ve Kurmanci lehçelerinde internet üzerinden yayın yapıyor.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir