BM: Her türlü yargısız infaza açık bir şekilde karşıyız

BM, sivil kıyafet ile doktor ve hemşire önlüğü giyen İsrailli güçlerin Batı Şeria’da bir hastaneye baskın düzenleyerek biri tedavi gören 3 Filistinliyi öldürmesiyle ilgili, “Her türlü yargısız infaza açık bir şekilde karşıyız.” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hastanelerin çatışmalarda kullanıldığına dikkati çeken Dujarric, “Hastanelerin korunması gerekiyor. Hastanelere saldırılar uluslararası hukuka aykırıdır.” dedi.

Dujarric, “Her türlü yargısız infaza açık bir şekilde karşıyız.” ifadesini kullandı.

Benzer haberler

GÜNSİAD: Silahlı eylemler sonlandırılsın; yeni bir anayasa…

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar

UNRWA

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) çalışanlarına ilişkin iddialar hakkında ise Dujarric, İsrail’in BM’ye hala yazılı bir bildirimde bulunmadığını kaydetti.

İddialar hakkında bilgilendirmeyi UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazarrini’ye İsrail Dışişleri Bakanlığının yaptığını belirten Dujarric, BM’nin bu bilgiler doğrultusunda hareket ettiğini dile getirdi.

Soruşturmaların bağımsız bir şekilde devam edeceğini ve üye ülkelerin işbirliği yapması gerektiğini kaydeden Dujarric, kapsamlı ve mümkün olduğu kadar çabuk bir soruşturma yürütülmesini istediklerini aktardı.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir