Demirtaş: HDP’yi yok sayan bir anlam çıktığı için düzeltme ihtiyacı doğmuştur

Eski Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eş genel başkanı tutuklu Selahattin Demirtaş’ın, 6-8 Ekim 2014’te yaşanan Kobani olaylarıyla ilgili davanın duruşmasında, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devletin görüşmesi gerektiği yönündeki ifadesiyle ilgili açıklama yapıldı.

Demirtaş’a ait olduğu belirtilen sözleri HDP tarafından Twitter paylaşıldı ve partinin sitesinden de yayınlandı. Ancak daha sonra bu iki açıklamada silinerek kaldırıldı.

Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil, Demirtaş’ın ifadelerinin haberleştirilirken açıklamanın  bağlamından koparıldığını savundu.

Tartışmalar sürerken Demirtaş’ın kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlandı. “Çözüm, anayasal ve yasal zeminde gerçekleşmek durumundadır ve doğal olarak bunun yeri TBMM’dir” diyen Demirtaş’ın paylaştığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Burada da HDP başta olmak üzere siyasi partiler çözümün muhataplarıdır. Bununla birlikte, sorunun tüm boyutlarıyla kalıcı şekilde çözülebilmesinin yegane yolu, tüm tarafları yasal zeminde çözüme dahil etmektir. Bu anlamda, Öcalan’ın çözümdeki önemli rolünü yadsıyan, yok sayan politikaların başarı şansı yoktur.

Çözümün sağlanması için her aktörün farklı düzeyde rolü ve önemi bulunmaktadır. Aktörlerin herhangi biri yok sayılarak, karşılaştırılmaya çalışılarak aranan çözüm, çözüm değil, ya saf hayal ya da art niyettir. Bu vesileyle, bizimle çalışma yürüten ve fedakarca dayanışma gösteren avukatlarımız, danışmanlarımız ve parti genel merkezimiz hakkında kullanılan dile, eleştiri sınırlarını aşan ifadelere cevap vermek istemiyorum. Herkesi daha dikkatli ve özenli davranmaya davet ediyorum. Kimse olmayan şeyler üretmesin. Bu zorlu ve tarihi süreçte komplo teorilerini bir kenara bırakıp canla başla mücadele etmek dışındaki tüm seçeneklere kapalı olacağız ve direne direne kazanacağız”

Demirtaş’ın sosyal medyadan paylaştığı iletinin sonunda ‘not’ olark verilen bölümde şu ifadeler yer aldı:

“Duruşmanın SEGBİS çözüm tutanakları çıktığında sizlerle paylaşacağız. Haberi yapan gazeteci arkadaşların herhangi bir art niyeti de yoktur, çarpıtması da. Haber eksik, haberdeki sözler bağlamından kopuk olduğundan ve sanki HDP’yi tümden yok sayan bir anlam çıktığı için düzeltme ihtiyacı doğmuştur.”

İlginizi çekebilir