Soylu, Bekir Ağırdır’ı hedef aldı: Türkiye’ye operasyon çekiyor, uluslararası sistemin etki ajanıdır

Türkiye’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı tv100 programında KONDA araştırma şirketinin genel müdürü Bekir Ağırdır’ı hedef aldı, “Türkiye’de bir anket mafyası var ve Türkiye’ye operasyon çekiyor. Bu adam uluslararası sistemin Türkiye’deki etki ajanıdır. Bu adamlardan Türkiye yakasını kurtarmalıdır” dedi.

Soylu, TV100 canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Soylu, en huzurlu ve en güvenli seçimin yaşandığını söyledi.

Soylu, sistem değişikliği konusundaki tartışmalara değinerek, “Bu seçime girerken Cumhur İttifakı’na karşı oluşan Millet İttifakı’nın ana yörüngesi ‘biz Türkiye’de sistemi değiştireceğiz.’ Ne dediler? ‘Parlamenter hükümet sistemini yeniden inşa edeceğiz.’ Peki sonuç ne oldu? Sonuç şu oldu: Cumhur İttifakı 323 milletvekili aldı. Bu ne demektir? Bir sistemin değişebilmesi için olması gereken orada ya Türkiye’yi referanduma getirebilecek bir çoğunluğu tesis etmek ya da Türkiye’yi referanduma götürmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde anayasayı değiştirebilecek bir çoğunluk tesis etmek. Bu ikisi var mıdır? Yoktur.” diye konuştu.

“Anadolu Ajansı çok doğru bir iş yapmıştır”

Seçim günü sonuçların kaynaklar tarafından paylaşılmasını nasıl değerlendirdiği sorusuna yanıt veren Soylu, şöyle devam etti:

“Kırsalda bizim oyumuz oran olarak yüksektir. Aynı zamanda bazen çok küçük, seçmen sayılarının az olduğu yerlerden de oylar akar. Gelişine göre de böyle akıtırsınız. Şimdi bu yıllardan beri hep yaşadığımız meseledir, hep yaşanır bu. AK Parti daha çok periferden kuvvetli oy aldığı için, ilk sandıklar da oradan açıldığı için yani ‘Kimse ben sandığı hızlı gireceğim’ diye suçlanmamalı. Gelen sonucu ‘İlk önce vatandaşımızla, halkımızla buluşturalım, doğru buluşturalım’ diye suçlanmamalıdır. Herhalde bu ilk kez Türkiye’de oluyor. Anadolu Ajansı çok doğru bir iş yapmıştır. Yukarıdan aşağıya inişi de göstermiştir zaten. Bu sistem böyle devam ediyor. Peki Anka Haber Ajansı’nın kurduğu ne sistem var? Yani kaç kişiyi çalıştırmışlar? Kimden bu verileri almışlar ve bu veriler nasıl girmiş, nereden girmiş? Bir kere muallak olan en önemli noktalardan bir tanesi budur.”

“Yavaş ve İmamoğlu’nun açıklamaları”

Bakan Soylu, seçim gecesi Millet İttifakı’ndan yapılan açıklamaları hatırlatarak, “Çıkacak iki belediye başkanı açıklama yapacaklar ve bu açıklamalar tamamen toplumu yanıltmaya yönelik, bir taraftan da tahrik etmeye yönelik açıklamalar. Yani size birtakım rakamlar veriliyor, bunlar aşağılık rakamlardır. Çok da kötü sözlerle ifade edilmiş. Yani ağzı bozuk terimlerle kullanılmış sözler bunla. Çıkıp özür dilemeliler mi? Dilemeliler. Diliyorlar mı? Hayır. Neden? Çünkü siyasette sözü söylediğin zaman maliyeti olmuyor. Olmadığını zannediyorlar ama halk her şeyi yazar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu adam bir mafia”

Soylu, anketlerde belli oranlarda sapmanın doğal olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir anket mafyası var, bu adam bir mafya, Bekir Ağırdır. Bu adam Türkiye’ye operasyon çekiyor, her seçimde operasyon çekiyor. Peki bir etkisi var mı? Hiçbir etkisi yok, etkisi olsaydı çıkardı değil mi? Ama bu adam uluslararası sistemin Türkiye’deki etki ajanıdır. Bu kadar açık ve net. Yani bu adamlardan Türkiye yakasını kurtarmalıdır. Bir araştırma eğer deneyinizi ve örneğinizi iyi şekilde bulduğunuz andan itibaren bir araştırmanın yanılması +1, -1’dir, hadi +1,5 -1,5 olsun. Diğeri bunun tamamen spekülasyon içeren, toplumu kandırmaya ve yanıltmaya yönelik bir anlayışın kendisi.”

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir