Şırnak’ta Sakine Kültür’ü katleden ve 4 yıl boyunca sistematik tacize maruz bırakan İbrahim Barkın’a müebbet hapis

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 13 Mayıs 2022 tarihinde Sakine Kültür’ü işkenceyle katleden Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın hakkında ‘tasarlayarak ve eziyet çektirerek öldürme’ suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.

Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık Barkın tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Çok sayıda barodan avukat, kadın örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri de duruşmayı izledi. Sanık Barkın, mütalaaya karşı yazılı dilekçe sundu. Rosa Kadın Derneği’nin dosyaya katılma talebi, ‘suçtan zarar gören sıfatı bulunmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.

Müşteki avukatları, mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini söyledi. Avukatlar, sanığın ‘haksız tahrik’ indirimi yapılmadan cezalandırılmasını istedi. Avukatlar, sanık Barkın ile birlikte olay tarihinde araçta iki kişinin daha olduğunun ancak bu kişilerin soruşturulmadığını belirtti. Avukatlar, söz konusu kişilerin tespiti yönündeki taleplerini yineledi.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ, BARKIN ‘PİŞMANIM’ DEDİ

Savcı, Barkın’ın ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Barkın, “Pişmanım, keşke olay yaşanmasaydı, haksız tahrike maruz kaldım” şeklinde kendisini savundu.

Mahkeme, Barkın hakkında ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Cezada indirime gidilmezken, sanık Barkın’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Sakine Kültür, 14 Mayıs’ta işkenceyle katledildi. Tilqebîn beldesinde Bêspin Nehri yakınlarında yol kenarına atılan Kültür’ün cenazesi, bir TIR şoförü tarafından fark edildi. Jandarmaya haber verilmesiyle olay yeri incelemenin ardından cansız bedeni Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kültür’ün kimliği DNA testiyle tespit edildi.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Özel Hareket Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın ile Yunus Kültür ve Hacı Kültür dün gözaltına alındı. Emniyet işlemlerinin ardından savcılığa çıkarılan 3 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemede Kültür’ü işkenceyle katlettiğini itiraf eden Özel Hareket Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Yunus Kültür ve Hacı Kültür ise, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

4 YIL SÜREN SİSTEMATİK TACİZ

İşkenceyle katledilen Sakine Kültür’ün, fail İbrahim Barkın tarafından 4 yıl boyunca sistematik bir şekilde cinsel tacize maruz kaldığı öğrenildi. Barkın’ın, sürekli tehdit ettiği Kültür’e, birçok kez işkence uyguladığı belirtildi.

AKP’LİLERLE FOTOĞRAFLAR

Sakine Kültür’ün katledilmesiyle fail İbrahim Barkın’ın, AKP’liler başta olmak üzere paramiliter yapılarla ilişkileri ve devlet kurumlarında çalıştığı ortaya çıktı. Kentte AKP’li olarak bilinen Barkın, sanal medya hesaplarında yaptığı Jandarma Genel Komutanlığı Güvenlik Korucuları İşlem Şube Müdürü Albay Seydi Salman, AKP’li Çatak Belediyesi Başkanı Abdurrahman Şeylan, Osmanlı Ocakları Şırnak İl Başkanı Hakan Tatar, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Mustafa Güner ile AKP’li birçok isim ile paylaştığı fotoğraflar dikkat çekti.

Öte yandan, Barkın’ın Şırnak İl Özel İdaresi’nin saha personeli olduğu ve maaş aldığı ortaya çıktı.

ÖZEL HAREKAT OCAKLARI

Barkın’ın İl Başkanı olduğu Özel Harekat Ocakları, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP’nin örgütlediği paramiliter örgütlerden biri olarak biliniyor. Hakkında bilgi olmayan Özel Harekat Ocakları, kurucusu olan Cebrail Demir’in 2018 yılında AKP’li Metin Külünk ile fotoğrafıyla gündeme gelmişti. Metin Külünk ise, İçişleri Bakanı Süleyman soylu ile sıkı ilişkileriyle biliniyor.

SADAT BAĞLANTISI

Barkın’ın başkanı olduğu Özel Harekat Ocakları ile Osmanlı Ocakları, Halk Özel Harekat Derneği, son olarak CHP Genel Başkanı “terörist yetiştiriyor” açıklamasıyla yeniden gündeme gelen SADAT’a bağlı olduğu belirtiliyor.

DOLANDIRICI, BARKIN’IN YAKINI

Fail İbrahim Barkın, aynı zamanda AKP Milletvekili Metin Külünk tarafından kurulan Milli Beka Hareketi Derneği’nin Şırnak ve Cizre Şube Başkanı Halit Barkın’ın da akrabası. Halit Barkın, Şırnak’ta yaklaşık 17 kişiden 4 milyon TL alarak dolandırıcılık ve Cizre’de devlet dairelerindeki kadroları 35 bin TL’ye satmakla gündeme gelmişti. (MA)

İlginizi çekebilir