Kayıp yakınları gözaltında kaybedilen Yıldız’ın akıbetini sordu

Kayıp yakınları, Bağlar ilçesi Yaşam Hakkı Anıtı önündeki 703’üncü buluşmada, 1992 yılında gözaltında kaybedilen Mehmet Yıldız’ın akıbetini sordu. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) ile kayıp yakınları tarafından 2009 yılında Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda başlatılan “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi, 703’üncü haftada devam etti. Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen kayıp yakınları, kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.
DEMOKRATİK ÇÖZÜM VE BARIŞ 
Eylemde konuşan İHD Amed Şube Başkanı Abdullah Zeytun, her türlü baskı ve zorluğa rağmen ailelerin adalet mücadelesinin sürdüğünü belirterek, savaşın toplum üzerindeki yıkıma değindi. Çatışma yerine çözüm sürecinin yaşanması gerektiğini belirten Zeytun, “Yakın zamanda kolluk görevlileri, gerillaların, sivillerin yaşamını yitirdiğine tanık olduk. Bunun yolu demokratik çözüm ve barıştır” dedi.
SİVİL POLİSLER YILDIZ’I SORDU 
Ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıplar Komisyonu üyesi Derya Yıldırım, Kulp ilçesinde 1992 yılında kaybettirilen ve bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Yıldız’ın hikâyesini anlattı.  Yıldırım, evli olan Yıldız’ın Mersin’de çalıştığını, olayın yaşandığı tarihlerde Diyarbakır ilindeki ailesini ziyaret etmeye geldiğini belirterek, “Mehmet Yıldız’ın kardeşi Kemal Yıldız ise, Diyarbakır’daki bir kahvede çalışıyordu. Olay tarihinden önce sivil polisler Kemal Yıldız’ın kahvesine gidip kimlik kontrolü yaparlar. Yapılan kimlik kontrolü sırasında sivil polislerin Mehmet Yıldız’ı sorması üzerine Kemal Yıldız, hemen eve gidip Mehmet’e haber verir. Mehmet Yıldız, polisler tarafından arandığını öğrenince eşyalarını bir çantaya koyup Diyarbakır’dan ayrılır. Mehmet Yıldız,  22 Temmuz 1994 tarihinde Diyarbakır’dan Kulp ilçesine doğru giderken Hazro’ya bağlı Karacaköy’de jandarmaların yaptıkları kimlik kontrolü sırasında Mehmet Aktar ve Mehmet Şirin adlı kişiyle birlikte gözaltına alınır. Her üç kişi de Hazro Jandarma Komutanlığı’na götürülür” dedi.
YILDIZ O TARİHTEN BU YANA KAYIP
Mehmet Aktar, köy korucusu olan yakınlarının devreye girmesi üzerine bir süre sonra serbest bırakıldığını belirten Yıldırım, “Mehmet Yıldız’dan ise bir daha haber alınamaz. Ailesi, Mehmet Yıldız’ın akıbetinin ortaya çıkması için çeşitli girişimlerde bulunur fakat bundan bir sonuç elde etmezler. Mehmet Yıldız o tarihten günümüze hala kayıp” diye konuştu.
Kayıp yakınları daha sonra oturma eylemi gerçekleştirdi.
/MA/
İlginizi çekebilir