JP Morgan: Dolar 30 lirayı görebilir

JPMorgan’ın ekonomistleri, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından Türkiye’de izlenecek politikalara ve olası sonuçlarına ilişkin 2 senaryo ortaya koydu.

Rapora göre ortodoks politikalara güçlü dönüş durumunda dolar/TL’nin 25 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Banka, bu senaryoda Türk hisse senetlerinin hali hazırda 4,5 olan F/K oranın 9,2’ye çıkacağını öngörürken dolar bazında 249,765 puan olan MSCI Türkiye Endeksi’nin 435,180 puana çıkacağını tahmin etti.

JP Morgan, ortodoks politikalara ılımlı dönüş durumunda FK oranının 4,5’te kalacağını, MSCI Türkiye Endeksi’nin 178,008 puana gerileyeceği tahmininde bulundu. Bankanın ekonomistleri, ılımlı dönüş senaryosunda dolar kurunun 30 TL’yi göreceğini öngörüyor.

Benzer haberler

76. Cannes Film Festivali: Altın Palmiye ödülü Anatomy of a…

Diyanet İşleri Başkanı: Üniversitelerimizde 208 cami oldu,…

Bankalar ve holding hisseleri tavsiye edildi

Ekonomistler, Türkiye’nin ortodoks politikalara güçlü bağlılık gösterdiği ilk senaryoda ABD doları cinsinden MSCI Türkiye endeksinin yüzde 74 getiri üreteceğini öngördüler. Ancak “ortodoks politikalara ılımlı dönüş” öngören senaryoda ise MSCI Türkiye endeksine yüzde 29 düşüş olacağını tahmin ettiler.

Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) ve Gelişmekte olan Piyasalar (EM) hisse senedi dağılımında Türkiye için Nötr olmaya deval ettiklherini de ifade eden JPMorgan, yükseliş bekleyen yatırımcıların bankalar ve Koç Holding gibi farklı sektörlerde faaliyeti bulunan holdingleri tercih edebileceklerini belirtti.

 

/T24/

İlginizi çekebilir