Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan mülteciler otobüslere bindirilerek, bilinmeyen bir yere götürüldü

İzmir’deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan mülteciler otobüslere bindirilerek, bilinmeyen bir yere götürüldü. Avukatlar, mültecilerin sınır dışı edilme riski olduğunu söyledi.

 

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) dün akşam saatlerinde çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Olayın duyulmasının ardından GGM önüne giderek müvekkilleriyle görüşmek isteyen avukatlar engellendi. Avukatlar gün içinde de oyalanırken, geri gönderme merkezi boşaltıldı.

Mültecilerin nereye götürüldüğü konusunda bilgi edinilmezken, avukatlar sınır dışı riskinin olduğunu söyledi.

Burada olanlara dair konuşan ÇHD İzmir Şubesi Sekreteri Hazal Aydın, göçmenlerin otobüslere bindirilerek merkezden çıkarıldığını doğruladı.

Benzer haberler

Amerika Irak’a 300 asker daha gönderiyor

Göçmenlerin muhtemelen sınır dışı edileceğini ifade eden Aydın, “İçeriden hiçbir şekilde bilgi verilmiyor. Müvekkillerimizin sağlık durumunu bile bilmiyoruz. Daha düne kadar gidip içeri girebildiğimizi bir yerde bugün bizi içeri almadılar. Merkezle ilgili daha öncede zorla ‘gönüllü geri dönüş’ belgeleri imzalatılmak istenmişti. Bundan dolayı merkezden çıkarılan göçmenlerin muhtemelen sınır dışı edileceğini düşünüyoruz” dedi.

Valilik’ten açıklama

Olaya ilişkin açıklama yapan İzmir Valiliği ise şu ifadeleri kullandı:

“İlimiz Harmandalı Geri Gönderme Merkezinde bulunan yabancıların bir kısmı 23/06/2022 tarihinde 22:00 sularında kargaşa çıkarmaya çalışmışlardır. Geri gönderme merkezinde görevli güvenlik personeli ve kolluk birimlerimizce olay kısa sürede kontrol altına alınmış olup merkezde herhangi bir yangın, ölüm ve yaralanma durumu söz konusu değildir. Ülkemizde yasal kalış hakkı bulunmayan yabancıların sınır dışı edilmek üzere idari gözetim altında tutulduğu Geri Gönderme Merkezi rutin faaliyetlerine devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, mültecilerin durumu hakkında bilgi edinmek üzere Harmandalı GGM’ye gitti.

/gazetekarinca.com/
İlginizi çekebilir