Fransa’da sağlık personeli, gece vardiyasında öldürülen hemşire için yas tutuyor

Fransa’da tüm hastanelerde çarşamba günü öğle saatlerinde, bütün sağlık personeli iş bırakarak bir dakika saygı duruşunda bulunacak.

Benzer haberler

Rojava: Şam hükümetiye görüşmeler yeniden başladı

Google, İsrail’le proje yapılmasını protesto eden 28…

Fransa’nın Reims kentinde gece vardiyasında çalışan Carène Mezino adlı bir hemşirenin psikolojik sorunları olan bir saldırgan tarafından bıçaklanarak öldürülmesi ülkede geniş yankı uyandırdı.

Ülkedeki bütün hastanelerde çarşamba günü öğle saatlerinde, sağlık personeli iş bırakarak bir dakika saygı duruşunda bulunacak.

Başbakan Elisabeth Borne ve Sağlık Bakanı François Braun, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarda saldırıyı şiddetle kınarken, kentteki üniversite araştırma hastanesinde öldürülen hemşirenin ailesi, yakınlarına ve ülkedeki tüm sağlık personeli için başsağlığı mesajı yayımladı.

Hemşirenin öldürüldüğü hastaneyi ziyaret eden ve yetkililerden bilgi alan Sağlık Bakanı Braun, bir sağlık çalışanını yapılan saldırını “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

Saldırganın sicili kabarık

Reims savcısı Matthieu Bourrette, 37 yaşındaki hemşireyi öldüren ve bir hastane sekreterini yaralayan saldırganın gözaltına alındığını duyurdu.

Savcı, 59 yaşındaki ismi açıklanmayan bu kişinin ciddi psikolojik rahatsızlıkları olduğunu belirterek, Châlons-en-Champagne kentinde 2022 yılında yine önemli bir fiziksel saldırıda bulunduğunu ve cezai ehliyeti olmadığı gerekçesiyle hakkında adli işlem yapılmadığını belirtti.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir