‘Duşema Rengin’ yazarı Sîdar Jir okurlarıyla buluştu

Yazar Sîdar Jîr, Kobanê Direnişi’ni konu alan “Duşema Rengîn -3 Kêm 10 Deqîqe-” adlı kitabının imza gününde okurlarıyla buluştu.

Yazar Sîdar Jîr, Kobanê Direnişi’ni konu alan “Duşema Rengîn -3 Kêm 10 Deqîqe-” adlı kitabının imza gününde okurlarıyla bir araya geldi. Beyoğlu’nda bulunun Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) düzenlenen imza ve söyleşi programına, Dil Bilimci Zana Farqînî ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Yoğun ilgilinin olduğu program, Jîr’in kitaba dair söyleşisi ile başladı. 

‘YAZIMI GEÇ KALINMIŞ BİR KİTAP’

Kitabın, DAİŞ’in Kobanê’ye dönük saldırısı döneminde iki aşık gencin İstanbul’dan Kobanê’deki savaşa katılma hikayesini konu aldığını belirten Jîr, kitabın çok daha öncesinde yazılmış olması gerektiğini belirterek, “Yazımı geç kalınmış bir kitap çünkü yazılacak konu hassastı. Şüphesiz Kobanê savaşını yazmak için uzun bir zaman gerekiyor ve bu konuyla ilgili ciltler dolusu bir eser ortaya çıkar. Bilinen hikayenin çok ötesinde başka yaşanan ve bilmediğimiz olaylar var. Bu bakımdan hassas bir konu olduğu için yazılacak hikayelerin doğruyu yansıtılması gerekir. Örneğin bu kitapta bir bölümü çıkartmak zorunda kaldım. Bilginin daha sonra yanlış olması tarihsel bir konuda hatalara yol açacağından dolayı o bölümü çıkarttım” ifadelerini kullandı.

Kendi ülkesine dönük gerçekleştirilen bir saldırıyı yazmanın güç olduğunu belirten Jîr, “Ülkemdeki savaşı yazmak kadar zor bir şey olamaz, bu savaşa dair bir şeyler yazarken, bir yazar olarak nefret dilinden uzak durma beceresini göstermek gerekiyordu. Ben bunu çok düşündüm ülkem saldırı altındayken nasıl öfke duymadan yazabilirim ki orda kardeşlerim ölüyor” dedi.

Jîr, soru cevap ile devam eden söyleşinin sonunda kitabını okurları için imzaladı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir