Diyarbakır: 89 yaşındaki Barış Annesi Dilşah Özgen’e hapis cezası verildi

Oğlunun da gömülü bulunduğu mezarlığa hayır işlemek için konteyner koyan 89 yaşındaki Barış Annesi Dilşah Özgen ile konteyneri montajlayan ve nakleden 7 kişiye “Örgüte yardım etmek”ten 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Êlih’in Sason ilçesinde 1999’da yaşanan bir çatışmada hayatını kaybeden oğlu Ferdi Özgen’in gömülü bulunduğu Amed’in Licê ilçesi Sîsê (Yolçatı) köyündeki mezarlığa, gelenlerin dinlenmeleri, abdest alıp namaz kılabilmeleri için dört adet konteyner alan Dilşah Özgen ile konteynerleri satan, nakleden ve montajını yapan 7 kişi hakkında “Örgüte üye olmak“ ve “Örgüte yardım etmek“ suçlamasıyla 2016’da açılan dava, 8 yıl sonra sonuçlandı. Davanın karar duruşması Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savcı ceza istemini tekrarladı

Tutuksuz yargılananların katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Önceki celsede mahkemeye sunduğu mütalaasında hepsinin “Örgüte yardım etmek“ suçundan cezalandırılmasını isteyen iddia makamı, mütalaasını tekrarladı.

Mütalaaya karşı savunma yapan Barış Annesi Dilşah Özgen’in avukatı Ferhat Kılıç, müvekkilinin oğlunun kabrinin de bulunduğu mezarlığa gelenlerin namaz kılması, dinlenmesi için konteyner aldığını belirterek beraatını istedi. Konteynerleri satan, nakleden ve montajını yapan diğer sanıkların avukatları ise, müvekkillerinin konteynerleri kimin aldığı ve ne amaçla kullanılacağını bilmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, beraat talebinde bulundu.

Hapis cezaları verildi

Mahkeme, konteyner üretici firması E.A. ve çırağı İ.E. hakkında beraat karar verirken, Özgen ve diğerleri hakkında “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek“ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezaları verdi. Mahkeme, hükümle birlikte sanıklar hakkında uygulanan tüm adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdi.

Eşi ve iki çocuğunu yitirdi

Mezarlığına gönderilen konteynerlerle ilgi yürütülen soruşturma kapsamında 6 çocuk annesi Dilşah Özgen, 12 Ağustos 2016’da gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Özgen’in oğlu Mefahir Özgen, 1992’de İstanbul’da polisler tarafından yaralı olarak yakalandı. Narkoz verilmeden ameliyat edilen Özgen, üç ay sonra şhayatını kaybetti.

Özgen’in eşi Fikri Özgen ise 27 Şubat 1997’de Çankırı Cezaevi’ndeki oğlunu ziyaretten Amed’e dönerken kaçırılarak kaybedildi. Ailesinin bütün girişimlerine rağmen bir daha kendisinden haber alınamadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Özgen’in zorla kaybettirilmesiyle ilgili ailenin açtığı davada Türkiye’ye tazminata mahkum etti.

Ailenin diğer çocuğu Ferdi Özgen ise 1999’da Êlih’in Sason ilçesinde yaşanan bir çatışmada hayatını kaybetti.

Anne Dilşah Özgen’in hayır işlemek için oğlunun gömüldüğü mezarlığa yerleştirdiği konteynerler, 2016’nın son baharında Türk devlet güçleri tarafından patlayıcılarla havaya uçurulmuş, mezarlık tahrip edilmiş, mezarlığına giden yollara ise hendekler kazılmıştı.

/Kaynak: Yeni Özgür Politika/

İlginizi çekebilir