Almanya’da son 50 yılın en üst seviyesine çıkan enflasyon, AMB’nın faiz artırımı ihtimali artıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) en güçlü ekonomisi Almanya’da enflasyon son 50 yılın en üst seviyesine ulaşırken, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz artırımı ihtimali artıyor.

Almanya’da temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı sonucu artan enerji ve gıda fiyatlarındaki son yükselişle ağustosta yeniden yüzde 7,9’a çıkarak 1974’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,3 yükseldi.

Reuters, toplu taşımada aylık 9 euroluk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulanmasına rağmen ülkede enflasyon oranının tekrar yüzde 7,9 seviyesine çıkmasına dikkati çekti. Her iki uygulama gelecek ay sona erecek.

Ekonomi uzmanları, Almanya’da enflasyondaki artışın, “Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek ay daha fazla faiz artırımına gitme ihtimalini güçlendirdiği yorumunu yapıyor.

Bu arada Avrupa Birliği uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi de (TÜFE) ağustosta aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 8,8 yükseldi.

Yine uzmanlara göre yıl sonuna kadar Almanya’da enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranını 75 baz puan artırabilir mi?

VP Bank Baş Ekonomisti Thomas Gitzel, Reuters’e yaptığı açıklamada, „Mevcut enflasyon oranı ve bunun daha da artacak olması ihtimali üzerine AMB, jumbo faiz oranı adımı atmalı.” dediAMB, artan enflasyon nedeniyle 11 yıl sonra temmuz ayında ilk defa 50 baz puanlık faiz artırımına gitmişti.

Eylül ayında AMB’nın yine 50 baz puanlık faiz artışına gitmesini bekleyen uzmanlar son verilerin ışığında bunun 75 baz puana kadar çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Euro Bölgesi’nde yüzde 8,9 oranında enflasyon AMB’nın normal kriterlerinin (yüzde 2) dört misli daha fazla bir rakama tekabül ediyor.

Uzmanlar, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon oranını gelecek aylarda yüzde 10’a çıkmasına kesin gözüyle bakıyor.

Bu arada Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) açıklamasında, ülkedeki yüksek enflasyonun, artan enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, „Özellikle enerji fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana önemli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu.“ denildi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 35,6 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında artış yüzde 16,6 ile ortalamanın çok üzerinde oldu. Hizmetlerde yüzde 2,2 artış görüldü.

Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank), 22 Ağustos’ta Alman ekonomisinde resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10’a ulaşabileceğini bildirmişti.

Bu arada, Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusya’nın doğal gaz arzını kısmasıyla artan enerji krizinin etkisiyle ilk kez 1000 euroya aştı.

Ülkede enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonu yukarı yönlü körüklerken, hane halkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor.

/euronews/

İlginizi çekebilir