Zeytincilikle ilgili önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Zeytinlik alanlarda madencilik yapılmasının önünü açan yönetmeliğin iptali için CHP’nin tehdit altında bulunan zeytin sahaları ve zeytin üreticisinin sorunlarının araştırılmasını istediği önerge, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Muğla Milletvekili Mürsel Alban, elinde zeytin dalı ile kürsüye çıkarak, Bodrumlu bir çiftçinin yazdığı şiiri okudu.

Zeytinlik alanlarda madencilik yapılmasının önünü açan yönetmelik tartışılmaya devam ediyor. Sözcü’de yer alan habere göre, CHP Grubu adına verilen araştırma önergesi üzerine konuşan Muğla Milletvekili Mürsel Alban, elinde Milas Akbelen Ormanlarından getirdiği zeytin dalıyla kürsüye çıktı. Alban, “Yönetmeliğin değişimini Türkiye’nin kanını emen ünlü beşli çete istedi, AKP yaptı” dedi.

Kürsüye zeytin dalıyla çıktı “ya özünüz ya sözünüz yalancı” dedi

Benzer haberler

Önergenin adrese teslim olduğunu belirten Alban, “Enerji uğruna bu toprakların en kadim miraslarından birinin gözden çıkarılması zeytinciliğe ve ona emek veren çiftçiye ihanettir. Elektrik üretmek için ülkede her yer bitti, bir tek zeytin sahaları mı kaldı? Bütün dünya kömürden elektrik üretimini terk ediyor. Yenilenebilir enerjiye geçiyor.

Fakat siz hala geçen çağdan kalmış yöntemlerle, zeytin ağaçlarını kesip, kömür ocakları açmaya çalışıyorsunuz. Zeytinlik sahalarda madencilik faaliyetlerine izin veren yönetmeliğin çıktığı gün Bodrum’dan bir çiftçimiz yazdığı şiiri bana gönderdi” diyerek şiiri kürsüden okudu.

Şiirde geçen ‘Hani barışın simgesiydi zeytin ağacı, Bir şey söyleyeceğim ama çok acı, ya özün ya sözün yalancı, toprağımdan köyümden beni ayırma’ sözleri muhalefet sıraları tarafından uzun süre alkışlandı.

 

/t24/

İlginizi çekebilir