Zelenskiy: Zaferle sonuçlanacak kısa bir savaşa hazırlanıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın kendilerine yönelik yeni bir saldırıya yapacağına ilişkin haberler için „Zaferle sonuçlanacak kısa bir savaşa hazırlanıyoruz.“ ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile çok verimli ve önemli görüşmeler yaptıklarını belirterek, bunun sonuçlarının savaş alanını etkileyeceğini kaydetti.​​​​​​​

Zelenskiy, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Ukrayna’yı zor bir dönem beklediğini belirten Zelenskiy, ancak ülkesinin ABD ve diğer müttefik ülkelerin desteğiyle “tarihi başarıyı” elde edeceğini dile getirdi.

Başkan Zelenskiy, “Bugünkü (Biden ile) görüşmeler çok verimli, çok önemli ve çok belirleyiciydi, sonuçları kesinlikle savaş alanını etkileyecektir.“ dedi.

Biden’ın Ukrayna ziyaretinin Ukrayna-ABD arasındaki ilişkilerin tarihinde çok önemli olduğunun altını çizen Zelenskiy, „Çünkü bu dönem, devletimizin kendi özgürlüğü, tüm Avrupalıların özgürlüğü ve özgür dünyanın tüm insanları için mücadele ettiği en zor dönemdir.“ ifadesini kullandı.

Volodimir Zelenskiy, Biden ile görüşmesinde, uzun menzilli silahlar ve Ukrayna’ya tedarik edilebilecek diğer silahlar konularını da müzakere ettiklerini aktardı.

ABD’nin Ukrayna’ya M1 Abrams tankları sağlama kararının tank koalisyonunun temelini attığını kaydeden Zelenskiy, “Hava savunması konusundaki ilerleme, tarihsel olarak önemlidir ve bu Patriotlar şehirlerimizin koruması için önemli. Bu, gerçekten temel bir destek.” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın kendilerine yönelik yeni bir saldırıya yapacağına ilişkin haberler için de „Zaferle sonuçlanacak kısa bir savaşa hazırlanıyoruz.“ ifadesini kullandı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin muhtemel Kiev ziyareti öncesinde Zelenskiy, İtalyan basınının önde gelen gazeteleri Corriere della Sera, La Repubblica, Il Sole 24 Ore’ye röportaj verdi.

„Ruslar büyük bir saldırı hazırlıyor. Nasıl hareket edeceksiniz?“ sorusuna Zelenskiy, „Bu hafta Rusya’nın intikam saldırısıyla uğraşmak zorunda kalabiliriz. Gerçekten de bir saldırının olabileceği konuşuluyor. Gerginlik var ancak Ukrayna’nın bazı bölgeleri 2014’ten beri bu şekilde yaşıyor. Ruslar, bir yıl öncesi kadar güçlü durumda değiller. Biz daha güçlüyüz. Ayrıca askerlerimizle aynı motivasyona sahip değiller. Ülkemiz için savaşıyoruz. Eğer kaybedersek her şeyimiz; toprağımız, evimiz ve ailelerimiz gider. Zaferle sonuçlanacak kısa bir savaşa hazırlanıyoruz.“ cevabını verdi.

Bahmut’ta direnmeye değip değmeyeceğine ilişkin bir soruyu ise Zelenskiy, şöyle yanıtladı:

„Bahmut’a Hong Kong’muş gibi bakamayız. Hepsi harabe halinde. Stratejik olup olmadığını değerlendirmek, ona nasıl yaklaştığınızla ilgilidir. Burası bir metropol değil, buradaki yerlerin hepsi küçük yerleşim yeri. Mesele silahlı kuvvetlere şehirde kalma emri verip vermemekle ilgili değil, kendi topraklarımızı mümkün olduğunca koruyacağımızla ilgilidir. Orada, Ruslar Bahmut’u almaları halinde Slovyansk ve Kramatorsk’a giden yolu açacaklarını biliyorlar. Kramatorsk, Ukrayna’nın doğusunda ana hedef olan büyük kentlerden biri. Bahmut gibi her küçük şehri alan Ruslar, büyük kentlere biraz daha yaklaşıyor. Kramatorsk halkı, Bahmut’takilerden daha önemli demiyorum ama kaybettiğimiz her küçük kent, Donetsk ve Luhansk idari bölgelerinin sınırlarını almak isteyen Ruslar için bir adım ilerleme oluyor. Bu nedenle Bahmut’ta bu kadar direniyoruz.“

„AB’den tam bir işbirliği bekliyoruz“

Zelenskiy, kendilerine hava savunma sistemi ile topçu bataryaları gönderen İtalya’ya minnettar olduğunu ifade ederek, „Avrupa Birliği’nden (AB) tam bir işbirliği bekliyoruz ve üye olacağımıza da eminiz. Çünkü içerideki yolsuzlukları temizliyoruz. Kremlin’in yürüttüğü dezenformasyon kampanyasına karşı İtalya’nın ve diğer ülkelerin desteğini kaybetmemek esastır.“ değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna lideri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya ile diyalog konusunda zamanını boşa harcadığını savunarak, „Rusya’nın tutumunu değiştiremeyeceğimiz sonucuna vardım. Eski Sovyet İmparatorluğunu kurma hayaliyle kendilerini dünyanın geri kalanından izole etmeye karar verdilerse bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok.“ dedi.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir