Zelenskiy: Eğer Çin, Rusya ile ittifak yaparsa bir dünya savaşı çıkacaktır

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Çin’in, Rusya ile ittifak yapması durumunda bir dünya savaşının çıkacağını belirtti.

Alman Welt gazetesinin İtalyan La Repubblica gazetesine dayandırdığı habere göre, Zelenskiy, “Eğer Çin, Rusya ile ittifak yaparsa bir dünya savaşı çıkacaktır ve Çin’in bunun farkında olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Çin meselesinin son derece karmaşık olduğunu vurgulayarak, “Bizim için Çin’in bu savaşta Rusya Federasyonu’nu desteklememesi önemli. Aslında bizim tarafımızda olmasını isterim. Ancak şu anda bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Ancak burada olup bitenleri pragmatik bir şekilde değerlendirdiğimizde Çin için bir fırsat olarak görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna istihbarat servisinin, Rusya’nın, Moldova yönetimini değiştirmek istediğine dair bilgi aldığını aktaran Zelenskiy, bunu Cumhurbaşkanı Maia Sandu’ya ilettiklerini, kısa bir süre sonra Avrupa ülkeleri tarafından da bu bilginin teyit edildiğini kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Batı’nın er ya da geç Ukrayna’yı desteklemekten yorulacağı” belirtilerek, “Rusya’ya karşı yalnız kalacağından korkup korkmadıklarının” sorulması üzerine de “Kimse tek başına savaşmayı sevmez, bu gayet normal. Eğer birileri Ukrayna’nın bir gün yalnız kalacağını düşünüyorsa, o zaman kimin için ve ne için savaştığımızı anlamamış demektir. Batı bizi desteklemeyi bırakırsa, ülkemiz yok olacak ve artık var olmayacak, ama sonunda ne düşünüyorsunuz: İşgalciler onu Rusya gibi bir ülkeye dönüştürebilecekler mi? İmkansız.” dedi.

Ukraynalıların, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in politikalarından nefret ettiğini ve Putin’in bunu en ufak bir şekilde bile değiştiremeyeceğini kaydeden Zelenskiy, şu görüşleri paylaştı:
“Putin, Sovyetler Birliği’ni yeniden inşa etmek istiyor ama bunu başaramayacak. Milyonlarca Polonyalı, Rus askerlerini ülkelerinde istemiyor. Slovaklara da ne yapacaklarını söyleyemeyecek, Letonya, Estonya ve Litvanya’yı alamayacak ve Ukrayna’yı işgal edemeyecek. Cumhurbaşkanı olarak bunu asla kabul edemem ya da halkımıza açıklayamam. Çünkü ben de halkımızla aynı şeyi düşünüyorum: Biz fethedilmek istemiyoruz. Buna hazır değiliz, SSCB’nin bir parçası olmak istemiyoruz ve Rusya Federasyonu’nun bir parçası olmak istemiyoruz. Ve biz sadece iki ya da üç kişi değil, kırk milyon kişiyiz.”

Biden Kiev’e gitti

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıl dönümüne birkaç gün kala gerçekleşen ziyaret, önceden kamuoyuna duyurulmamıştı.

Biden, sürpriz Kiev ziyaretinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

Biden, Mariinskiy Sarayı’ndaki görüşmede ABD’nin Ukrayna’ya 500 milyon dolarlık bir askeri yardımda daha bulunacağını açıkladı. Biden, paketin ayrıntılarının kamuoyuna yarın duyurulacağını ve ABD’nin Ukrayna’nın elindeki Yüksek Hareketli Top Roket Sistemleri için daha fazla mühimmat sağlayacağını söyledi.

ABD Başkanı “Bir yıl geçti, Kiev direniyor. Ukrayna direniyor. Demokrasi direniyor” ifadelerini kullandı. Biden, ABD’nin sonuna kadar Ukrayna’nın yanınca olacağını sözlerine ekledi.

Zelenskiy ise ABD Başkanı’nın ziyaretiyle ilgili olarak Telegram’da paylaştığı mesajda, “Joseph Biden, Kiev’e hoş geldiniz! Ziyaretiniz, tüm Ukraynalılara yönelik desteğin son derece önemli bir göstergesi” dedi.

İlginizi çekebilir