Yûnis Das’ın ‘Henase’ (Soluk) albümü yayınlandı

Teq û Req grubu solisti olarak profesyonel müzik yaşamına başlayan Yûnis Das, şimdi de “henase” (soluk/nefes) solo albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. 

Yeni albüm bütün dijital müzik platformlarında yayınlandı.

Albümün yapım ve dağıtımcılığını sanatçının kendisi üstlenmiş. Albümün kayıtlarına İzmir’de 2020’nin Temmuz ayında başlandı ve 3 aylık bir süreçte kayıtlar tamamlandı. ‘Henase”  albümü; söz, müzik ve aranjesinin tamamı Yûnis Das’a ait 10 Kürtçe (Kurmancî) şarkıdan oluşuyor.

Albümde soft ve folk rock gibi batı soundlarının ön planda olmasının yanı sıra Kürt folklorik ritim, ezgi ve gırtlaklara da şarkı detaylarında karşılaşmak mümkün. Albümde elektrik/akustik/bas gitar, bateri, saksafon ve klarnet gibi enstrümanlar tercih edilmiş.

Yûnis Das yıllarca Kürtçe dil çalışmalarında eğitmen, çevirmen, folklor derlemeleri üzerine çalışmanın yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe Yükseklisans tezini de “Dengbêj Mihemed Arif Cizîrî üzerine etnomüzikolojik bir inceleme” başlığında tamamlamış.

Öte yandan albümde yer alan şarkılar sanatçının bireysel öykülerinden süzülüyor. Bu öyküler şarkılarda “Belkî (Belki)” “Dûrî Bûrî (Uzaklık Uzak)” “ Çûk û Gul (Kuş ve Gül)” “Heçkû (Sanki)” “Mij û Berf (Sis ve Kar)” “Tikûtenê (Yapayalnız)” “Zerya”  gibi başlık ve metaforlarla vurgulanmıştır. Sanatçı bireysel öykülerinin yanı sıra, “Azadî (Özgürlük)” “Henase (Soluk)” “Kerixîm (Usandım)” şarkılarında toplumsal gerçekçi temalara dair bakış ve hissiyatını ortaya çıkarma peşinde. “Henase”deki şarkılar tema, konu ve tarz olarak kent müziği, yenilikçi Kürt müziği çerçevesinde ele alınabilir.

Yûnis Das, Kürt müziğinde yoğunlukla işlenen ve ilgi gören ve geleneksel ve anonim müzik düzenleme ve sunumlarından farklı olarak yeni arayışların daha da genişletilmesi gerektiği, toplum ve bireyin değişen yaşam dinamiklerinin yeni müzik arayışlarıyla renklenip çeşitlenmesi görüşünün albümün temel gayelerinden birini olduğunu ifade etti.

Yûnis Das ilerleyen haftalarda albüm lansman konserleri ile dinleyicisinin karşısına çıkmayı planlıyor. Sanatçı albümünü, sanat ve dil birikimini esin aldığı babası Ehmedê Torî’ye ithaf etmiş.

 

Yûnis Das Sosyal Medya hesapları:

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5hoN7VwirS0ic6MQWx8fAg

Spotify : https://open.spotify.com/artist/0mfQzWRA9GwGYjqyv3FcON

itunes: https://music.apple.com/tr/artist/y%C3%BBnis-das/1555815786?l=tr

İnstagram: https://www.instagram.com/yunisdas/

Facebook: https://www.facebook.com/yunis.das/

Twitter: https://twitter.com/das_yunis

@mail : yunisdas123@gmail.com

İlginizi çekebilir