Yunanistan’da mülteci kampına alınmayan Yezidiler sokakta yatıyor

Yaklaşık 120 Yezidi sığınmacının 10 günden fazladır Yunanistan’ın kuzeyindeki Serres mülteci kampına alınmadığı ve sokaklarda gecelemek zorunda kaldığı bildirildi.

Yunanistan’daki Yezidi toplumun büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan kamp yetkilileri, kapasite sorunundan dolayı daha fazla sığınmacı alamadıklarını belirtti.

Kampın dışında geceleyen 22 yaşındaki Ferhat ise yaklaşık 12 gündür yerde yattıklarını söylüyor. AFP haber ajansına konuşan Ferhat, “Her gün kampa girebilmek için yalvarıyoruz. Kimse bize yardım etmiyor. Korkuyoruz ve gidecek yerimiz yok” diyor.

Benzer haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk içişleri Bakanı…

Zelenskiy: Avrupa Birliği, Ukrayna’nın barış formülünü…

Adını açıklanmasını istemeyen bir Yunan yetkili ise “Kampta yer kalmadı” diye açıklamada bulunuyor. Kadın ve çocuklar için gerekirse 60 kadar yatağın hazır hale getirilebileceğini belirten yetkili, dışarıda kalanların çoğunun erkek olduğuna dikkat çekiyor.

Belçika’da parlamento IŞİD’in Ezidilere yönelik katliamlarını soykırım olarak tanıdı
Köle aldığı Yezidi kız çocuğunu susuz bırakarak ölüme terk eden Iraklı, Almanya’da yargı karşısında
Kürtçe konuşan azınlığa mensup olan binlerce Yezidi 2014 yılında Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’ın kuzeyindeki Sincar dağında öldürülmüştü.

Özel bir Birleşmiş Milletler soruşturma ekibi mayıs 2021’de hazırladığı raporda Yezidilere karşı IŞİD tarafından soykırım işlendiğine dair “açık ve ikna edici kanıt” topladıkları belirtilmişti.

/euronews/

İlginizi çekebilir