Yunanistan göçmenlere karşı Türkiye sınırını ‘ses bombası’ ile koruyacak

Yunanistan sınır polisi Meriç Nehri üzerinden Türkiye’den yasadışı yollarla ülkeye geçmek isteyen göçmenleri durdurmak amacıyla yeni teknolojileri hayata geçiriyor.

Yunanistan bu kapsamda Türkiye ile sınırına fiziksel ve yeni deneysel dijital bariyerler kuruyor. Covid-19 salgınının sakin aylarında test edilen sistem ile iki ülke arasındaki 200 kilometrelik sınırdan Avrupa Birliği’ne (AB) yasadışı yolardan göçmen girişinin engellenmesi hedefleniyor.

Sınıra kurulacak otomatik gözetleme ağı ile nehirde ve karada görev yapan devriyelerin projektör ve uzun menzilli akustik cihazları kullanarak göçmenleri sınıra yaklaşmadan caydırması öngörülüyor. Sistemin yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

Çelik duvardan ses bombasına
Benzer haberler

YSP: Ceylan Önkol’un katilleri aklandı faillerin bir teki…

ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Kendimin ve ailemin…

“Ses bombası” da denilen uzun menzilli akustik cihazlarla Türkiye sınırına doğru çok şiddetli ses yayılabilecek. Zırhlı br kamyona konulan televizyon büyüklüğündeki aletin ses ayarı jet motorunun gücü kadar yüksek seviyelere çıkarılabiliyor.

Uzun menzilli kameralar, gece görüş ve çoklu sensörlerle donatılacak olan sınır gözetleme kulelerinden toplanan veriler yapay zeka analizleri yardımıyla şüpheli hareketlerin tespit edilebilmesi için kontrol merkezlerine gönderilecek.

Yunanistan ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika sınırındakine benzer bir çelik duvar inşa ederek Meriç Nehri üzerinde sıklıkla kurulan yolların kapatılmasını amaçlıyor.

/Euronews/

 

İlginizi çekebilir