Yunanistan, Avrupa’nın en büyük çift yüzeyli güneş paneli tesisini açtı

Avrupa’nın en büyük çift yüzeyli güneş paneli tesisi Yunanistan’da açıldı. Açılışı yapan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, proje sayesinde 75 bin haneye elektrik sağlanacağını belirtti ve yenilenebilir enerji projeleri için izin sürecini hızlandırmayı vaat etti.

Yunanistan, 2030’a kadar yenilenebilir enerji kapasitesini 19 gigawatt ile iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu’nun yeşil enerjiye geçişi hızlandırması ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından 2027 yılına kadar Rus gazına olan bağımlılığı sona erdirme yönündeki yeni hamlesi sonrası Yunanistan’da yenilenebilir enerji projelerine hız verildi.

Ülkenin kuzeyindeki Kozani kasabasındaki 204 megavat kapasiteli güneş parkının inşaatını Balkanların en büyük petrol şirketlerinden Hellenic Petroleum üstlendi.

Şirket parkın yanında bir enerji dopalama alanının da inşa edilebileceğini belirtiyor.

Gelecek hafta elektrik şebekesine bağlanması planlanan çevreci park 75 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’ne (Eurostat) göre Yunanistan, 2020’de belirlediği hedefleri aşarak tüketiminin yüzde 21,7’sini yenilenebilir kaynaklardan karşıladı. Atina yönetimi 2030’a kadar bu rakamı yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyor.

Ancak, kurulumlardaki ve büyük ölçekli depolamadaki gecikmelerin üstesinden gelmek için ülkedeki bürokratik sürecin hızlanması gerekiyor.

Miçotakis, hükümetinin lisans prosedürlerini hızlandıracağını ve büyük ölçekli açık deniz rüzgar parklarının inşası için izinleri belirlemeye hazır olduğunu söyledi.

Yunanistan’da açılan güneş paneli tesisleri ‘bifacial’ olarak bilinen çift yüzeyli panel özelliğini taşıyor. Camdan üretilen çift taraflı bu çerçevesiz panellerden, doğru uygulama ile diğer panellerden daha fazla verim alındığı belirtiliyor. Çift yüzey panellerde, arka yüzey ile ön panellerdeki plakalarda gölgeleme en aza indiriliyor.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir