YPG’den Taksim patlaması açıklaması: Ehlam El-Beşir’le hiçbir ilişkimiz yok

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Taksim İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırının failinin kendileri tarafından Efrin’den İstanbul’a gönderildiği iddiasıyla ilgili, “Bu asılsız iddiaları tamamen reddediyoruz, Ehlam El-Beşir adlı terör saldırısını gerçekleştiren teröristle hiçbir ilişkimiz yok” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, “Dün İstanbul’un İstiklal Caddesi’nde bir patlama meydana geldi, patlama sonucunda siviller hayatını kaybetti. Olaydan sonra AKP ve MHP hükümeti, güçlerimizin bu patlamayı gerçekleştirdiğini iddia etti ve gerçeklikten uzak hayali bir senaryo oluşturmaya başladılar. Bu asılsız iddiaları tamamen reddediyoruz, Ehlam El-Beşîr adlı terör saldırısını gerçekleştiren teröristle hiçbir ilişkimiz yok. Tüm dünya, güçlerimizin yönteminin, insan haklarını korumak ve terörle mücadele olduğunu biliyor. Sivilleri hedef alan her türlü saldırıyı kınıyoruz” denildi.

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud imzalı açıklamada, saldırganın geçtiği belirtilen toprakların 2018’den bu yana Türkiye’nin kontrolünde olduğu belirtilerek “Erdoğan hükümetinin yaşadığı kriz ve gelecek yıl yapılacak seçimlerin yaklaşması bu oyunun Erdoğan ve AKP hükümeti tarafından hazırlandığını doğruluyor” iddiasına yer verildi.

/rd/

İlginizi çekebilir