YPG: Kürt birliği için fedarlık yapmaya hazırız

YPG Sözcüsü Nûrî Mehmûd, Rojava’daki  Kürt-Kürt diyaloğunda ortaya çıkacak her sonuca bağlı olacaklarını açıkladı. 

Rojava’nın Kamışlo kentinde, Rojava Stratejik Araştırma Merkezi’nde “Kürt-Kürt diyaloğu ve sorunları” konulu bir panel düzenlendi.

ENKS, PYNK, Özerk Yönetim, siyasi parti, YPG ve SDG temsilcilerin katıldığı panelde Rojava’daki Kürtlerin birliği önündeki engeller ve çözüm yolları tartışıldı.

PYNK müzakere heyeti, Kürt-Kürt diyaloğunda olumlu ve önemli adımlar atıldığını, önümüzdeki dönemde müzakere edilecek konuların ele alınacağını kaydetti.

Panelde söz alan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ana omurgasını oluşturan YPG’nin Sözcüsü Nûrî Mehmûd, Kürdistan genelindeki birlik düzeyinin Kürt savaşçılar için büyük bir güç ve çatı olduğunu belirterek, “Bu birlik Kürt sorunun uluslararası masada güçlü bir şekilde gündeme girmesini sağlayacaktır. Kürt birliği siyasi parti ve Kürt savaşçıların bağlı olacağı bir anayasa niteliğinde olacaktır” dedi.

K24’de değerlendirmelerde bulunan YPG Sözcüsü Nûrî Mehmûd, “Fikir birliğine varılırsa genel prensiplerde de ortaklık oluşur. Kürtlerin haklarını koruyacak bir toplumsal sözleşme ya da anayasa oluşturulabilir. Biz YPG olarak, Kürt birliği çatısı altında Kürtlerin statü kazanması için  geliştirilecek her türlü çalışmalarda yer almaya ve fedakarlık göstermeye hazırız” dedi.

Panele video konferansla bağlanan SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani de dün, Kürt diyaloğunda yer alan siyasi partilere ideolojik farklılıkları bir yana bırakarak, Kürt-Kürt diyaloğunun başarıya ulaşması için çaba göstermeleri çağrısında bulunmuştu.

Kürtler arası diyalog görüşmelerinde önümüzdeki dönemde Rojava’daki idari sistem ve buna bağlı oluşum ve kurumların ele alınacağı 3.tur müzakere konularının masaya gelmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir