Ynet: İsrail ordusu, İran’ın nükleer tesislere saldırı simülasyonu yaptığı gizli bir tatbikat gerçekleştirdi

Tel Aviv’de İsrail ordusunun geçtiğimiz şubat ayında İran’daki nükleer tesislere savaş uçakları ile düzenlediği bir saldırı simülasyonunun gizli tatbikatlarını yaptığı ortaya çıktı.

Ynet internet sitesinde dün (Pazar) yer alan haberde, ancak Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) tespitine göre Binyamin Netanyahu hükümetinin yargıyı zayıflatma planından kaynaklanan iç bölünme nedeniyle ordunun gücünde bir zayıflamış durumda.

Yedioth Ahronoth gazetesine bağlı Ynet internet sitesinde stratejik ilişkiler analisti olan Ron Ben-Yishai, yakın zamanda sızdırılan ABD belgelerinden birinin, Netanyahu’nun Tahran’ın askeri nükleer projesini başlatma kararı alması halinde İran’ın nükleer reaktörüne saldırmak istediğini, ancak şu anda bariz bir iç zayıflıkla karşı karşıya olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Ben-Yishai, geçen hafta tutuklanan Massachusetts Ulusal Hava Muhafızları’nın istihbarat bölümü üyesi Jack Teixeira tarafından yakın zamanda Pentagon’dan sızdırılan bazı belgelere atıfta bulundu. Ynet, ‘belgelerin henüz yayınlanmadığını’ belirtti.

Ben-Yishai, ulaştığı belgelerden birinin, yayınlanmamış belgelerden biri olduğunu belirtiyor. CIA tarafından 23 Şubat’ta hazırlanan ve ‘çok gizli’ olarak sınıflandırılan belgede, “İsrail Hava Kuvvetleri tarafından üç gün önce İran’ın nükleer projesine yönelik bir saldırının simülasyonu için yapılan büyük tatbikatlar, İsrail’in Tahran’a karşı harekete geçme kararlılığını göstermektedir” ifadeleri kullanılıyor. Ben Yishai, bu tatbikatlar gerçekten yapıldıysa, hakkında hiçbir bilginin yayınlanmadığını vurguluyor. Ayrıca biri ABD ordusundan büyük güçlerin katılımıyla olmak üzere, aynı amaçla ocak ayında gerçekleştirilen diğer tatbikatların içeriğini ortaya koyan iki belgeye daha atıfta bulunuyor.

Analist, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın yüzde 84 oranında, yani nükleer bomba yapma derecesine yakın bir oranda (yüzde 90) uranyum zenginleştirdiğini şubat ayı başlarında açıkladığını belirtiyor. Belgede bahsedilen tatbikatların, İran’ın İsrail’in açıkladığı kırmızı çizgiye yaklaştığı kanısından hareketle yapıldığını söylüyor.

İsrail gazetesinin ortaya çıkardığı belgeye göre CIA, İsrail’in yakın dönem programlarının ne olduğunu ve kendisine hangi hedefleri koyduğunu bilmiyor. Gazete haberinde şu ifadeleri kullanıyor:

“İsrail, CIA’nın raporuna yanıt vermek için ABD yönetiminin kararını beklemek isteyebilir. İsrail yalnızca, İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’in nükleer silah üretimi için gereken derecede uranyum zenginleştirilmesi talimatını vermesinin ardından nasıl davranacağına ve operasyon yapıp yapmayacağına karar verir.”

Ben-Yishai, ABD istihbarat belgesinde başbakan yerine Başkan Binyamin Netanyahu ifadesinin geçtiğine dikkat çekiyor. Belgede “Netanyahu hesaplarını, İsrail’in nükleer silah planından caydırmak için İran’a saldırmak zorunda kalacağı yaklaşımından hareketle yapıyor. Ancak İran’ı bu programdan vazgeçmeye zorlama noktasında askeri gücünde bir zayıflama ile karşı karşıya” ifadeleri geçiyor. İsrailli analist bunun arkasında, İsrail’de hükümetin yargı planından sonra yaşanan durumun, halkın tepkisinin ve Hava Kuvvetleri pilotlarının tehditlerinin ‘bu zayıflığa neden olduğu’ kanısının yattığını belirtiyor.

İran’dan Suriye’ye deprem yardımları içinde silah sevkiyatı

İsrail gazetesi, aynı tarihi (23 Şubat) taşıyan başka bir özel belgeyi daha ortaya çıkarıyor. Söz konusu belgede, Suriye’deki depremi fırsat bilen Kudüs Gücü’nün insani yardımlar içinde İran silahlarını nakletmesine ilişkin ayrıntılara yer veriliyor. Belge, İsrail’in bu konvoylardan bazılarını bombaladığına işaret ediyor. ABD belgesi, 13 Şubat’ta İranlı bir subayın bu yardımlara silahların dahil edilmesi emrini verdiğini ve kendisinden önce 6 Şubat’ta başka bir subayın daha benzer emirler verdiğini ortaya koyuyor. Buna göre; 7 Şubat’ta Hizbullah Tugayları tarafından üstlenilen insani yardım kapsamında ilk silah sevkiyatı gönderildi. Sevkiyatın içinde 30 insansız hava aracı (İHA) ve çok sayıda tüfek ve mühimmat vardı. Bunlar, Suriye’deki ABD kuvvetlerine saldırmaya hazır görünen bölgelere gönderildi. ABD belgesi, ‘dünyanın gözü bu yardımlarda olduğu ve yanlışlıkla bombalanmasını istemediği için İsrail’in kapsamlı bir inceleme yapması ve yardım konvoylarında silah bulunduğuna dair kesin kanıtlar sunması gerektiğini’ ifade ediyor.

/Sar’kul Avsat/

İlginizi çekebilir