Yılmaz Güney’in ailesinin başvurusunu reddedildi

Yönetmen, oyuncu ve senarist Yılmaz Güney’in ailesinin, Güney’in Hakim Sefa Mutlu’yu öldürmekten 18 yıla çarptırıldığı Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın yeniden görülmesi, Sefa Mutlu’nun mezarının açılarak, otopsi yapılması talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yılmaz Güney’in ailesinin talebini geri çevirdiğini yazdı.

Yılmaz Güney’in ailesi, avukatları Bişar Abdi Alınak aracılığıyla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu. Dilekçede davanın yeniden görülmesi ve Hakim Sefa Mutlu’nun mezarının açılıp otopsi yapılması istenmişti.

Başvuru metninde, 1976 tarihli mahkumiyet kararı üzerinden Yılmaz Güney’in bir hakim katili olarak gösterildiği, bu şekilde de ‘itibar suikastına’ uğratıldığı belirtilmişti.

Saymaz’ın aktardığına göre, kararda, olayın üzerinden 50 yıl geçtiği, tüm yargısal süreçlerin tamamlandığı, mezarın açılmasının dosyaya yenilik katmayacağı ifade edildi. Güney’in silahı bilinçli ateşlediği ve meşru müdafaa şartlarının oluşmadığı ifade edildi. Aile itiraz edecek.

Kaynak:sozcu.com.tr/

İlginizi çekebilir