Yeşil Sol Partili Kamaç: Ergani Belediye Başkanı neden görevine iade edilmiyor?

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç, görevden alınarak yerine kayyum atanan Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın, yargı kararına rağmen görevine iade edilmediğini söyledi.

İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Başkanı ve YSP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç, yerine kayyum atanan Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın da katılımıyla  Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Kamaç, Türkiye’de kayyum politikasının 2016 yılından bu yana bir rejim haline geldiğini söyledi.

Bölge illerinde uygulanan kayyum atamalarının hukuki bir blok olmaktan ziyade siyasi bir tavır haline geldiğini dile getiren Kamaç, bunun en açık örneğinin Ergani Belediyesinde yaşandığını savundu.

Kamaç, 2020 yılında görevden alınan ve yerine kayyum atanan Kaya’nın, 2021’de üzerine atılı suçlardan beraat ettiğini belirterek “İstinaf mahkemesinin kararı da aynı yönde olmasına rağmen Kaya, yaklaşık 2,5 aydır görevine iade edilmedi. İktidar gerçekten bu ülkenin demokratik bir hukuk devleti olduğuna inanıyorsa; hukukun, Ahmet Kaya ile ilgili kararının gereği neden uygulanmıyor?” diye konuştu.

Diyarbakır-Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya’nın görevden alınmasına gerekçe yapılan davada verilen beraat kararı onandı.

2019’daki yerel seçimlerde Ergani’de HDP’den belediye başkanı seçilen Ahmet Kaya, Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın hakkındaki soruşturmaları gerekçe göstermesiyle Mart 2020’de görevden uzaklaştırılmış, yerine kayyum olarak atanmıştı.

“Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla hakkında yürüttüğü soruşturma nedeniyle görevden alınan Kaya’nın beraat kararı, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi tarafından onandı.

İstinaf Mahkemesi de belediye başkanlığı adaylığı nedeniyle partisinin düzenlediği seçim çalışmalarına katılan Kaya’nın bu nedenle “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etmesine yapılan itirazı reddetti.

Rûdaw’a konuşan Kaya, İçişleri Bakanlığının göreve iade etmemesi halinde haklarını arayacaklarını ve hukuk mücadelesini sürdüreceklerini söylemişti.

/rd/

İlginizi çekebilir