Yeşil Sol Parti Milletvekili Ömer Öcalan’a soruşturma açıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan hakkında re’sen soruşturma başlattı.

Soruşturmaya gerekçe olarak,Yeşil Sol Parti, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) öncülüğünde “Ailelerimizle örgütlü ve özgür yaşamı büyütüyoruz” şiarıyla dün İstanbul’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşması gösterildi.   

 Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, Öcalan’ın, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin, “Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için mücadele etmekteyiz, mücadelemiz sayın Öcalan ve Kurdistan özgür olana dek devam edecektir” sözlerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

 Başsavcılık açıklaması şöyle: “28.Dönem Milletvekili Ömer ÖCALAN’ın 29.09.2023 tarihinde ‘Ailelerimizle örgütlü ve özgür yaşamı büyütüyoruz’ temalı programa katılarak, ‘Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için mücadele etmekteyiz, mücadelemiz sayın Öcalan ve Kürdistan özgür olana dek devam edecektir’ şeklinde sözler söylediği ve bu sözlerin muhtelif haber sitelerinde yayınladığı tespit edilmiş olup, bahse konu açıklamaların 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suç unsuru içerdiği değerlendirildiğinden, adı geçen milletvekili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca re’sen soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ömer Öcalan tepki gösterdi

Benzer haberler

Soruşturma ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ömer Öcalan savcılığa tepki gösterdi.

Öcalan şunları söyledi:

Her sözümüze fezleke hazırlamak ve soruşturma açmak ülkede hukuk sistemini büyütmeyecektir. Bizlere ve halkımıza sistematik bir şekilde saldırmak sonuç vermeyecektir. Sayın Abdullah Öcalan’dan yıllardır ailesi olarak herhangi bir haber alamıyoruz. Sağlığının ve güvenliğinin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Son 30 aydır herhangi bir görüşme yoktur. 25 yıldır tecrit ağır bir şekilde devam ediyor. Bu durumu her yerde belirteceğim.

/Mezopotamya Ajansı/

 

 

 

İlginizi çekebilir