Washington’da barış zirvesi: İlerleme kaydedildi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan ve Ermenistanlı mevkidaşlarıyla barış görüşmeleri çerçevesinde Washington’da bir araya geldi. 3 gün süren görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Blinken, önemli hususlarda tarafların birbirlerinin duruşunu daha iyi anladığına dikkati çekerek, “Ancak nihai bir anlaşmaya varmak için daha çok çalışılması gerek.” dedi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da görüşmelerde bazı konularda mutabakata varıldığını ve ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, başkent Washington’da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan  Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile iki ülke arasındaki barış görüşmeleri çerçevesinde bir araya geldi.

Blinken, iki ülke arasındaki barış görüşmeleri için süren müzakerelerin ardından Virginia’da basına açıklamada bulundu.

Taraflar arasındaki görüşmelere katılmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Blinken, “Ortak amaç olan anlaşma için ilerleme kaydedildi.” açıklamasında bulundu.

Blinken, önemli hususlarda ise tarafların birbirlerinin duruşunu daha iyi anladığına dikkati çekerek, “Ancak nihai bir anlaşmaya varmak için daha çok çalışılması gerek.” dedi.

Antony Blinken, üç gündür süren görüşmelerde önce her iki bakanla ayrı ayrı bir araya gelmiş, daha sonra üçlü bir toplantı düzenlemişti.

BAZI MADDELERDE MUTABAKATA VARILDI”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da iki ülke heyetlerinin 27-29 Haziran’da ABD’de yaptığı görüşmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bakanlar ve beraberlerindeki heyet üyeleri, ‘Barış ve Devletlerarası İlişkilerin Kurulmasına İlişkin İkili Anlaşma’ taslağı üzerindeki müzakerelerde ek ilerleme sağladı. Taslak anlaşmanın ek maddeleri üzerinde mutabakata varıldı ve taslak metinde karşılıklı anlayışa doğru adım atıldı. Aynı zamanda, bazı kilit konularda ek çalışmalara devam edilmesi gerektiği kaydedildi.” ifadeleri yer aldı.

Bayramov ve Mirzoyan, 1-4 Mart’ta da yine Blinken’in ev sahipliğinde ABD’de bir araya gelmiş, anlaşma taslağının bazı maddelerinde mutabakata varmıştı.

Kaynak: NTV

İlginizi çekebilir