Vekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama geldi. Can Atalay, milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak edilebilmesine onun adına üzülüyorum.” dedi.

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezası alan ve cezaevinde bulunan ve AYM’nin 2 kez hak ihlali vermesine rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliği, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin hakkında verdiği kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla düşürüldü.

Söz konusu kararın ardından vekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama geldi. “Yurttaşlar, bu da oldu, bunu da yaptılar” diyen Atalay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin suça ortak edilebilmesine üzüldüğünü belirterek “Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak.” dedi.

Görevini yapmaktan geri durmayacağının mesajını veren Atalay, “Asla! Ülkeme, Hatay halkına, yıkılmış bir kentin ortasında oy kullanan insanlara karşı borçluyum.” ifadelerini kullandı.

Can Atalay sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

Yurttaşlar,

Bu da oldu, bunu da yaptılar.

Anayasa’nın açık; hiçbir kuşkuya yer bırakmayan hükümlerine karşın seçilmiş Hatay milletvekilinin milletvekilliğini “düşürdüler.”

‘TBMM’NİN BU SUÇA ORTAK EDİLMESİNE ÜZÜLÜYORUM’

Hukuk tanımazlığın, kuralsızlaşmanın bu boyutlara gelmesine yine de şaşırıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak edilebilmesine onun adına üzülüyorum. Kimin hangi hakkı, hangi yetkiyi nasıl kullanacağının öngörülemediği; kuralsızlığın egemen olduğu bu halin memlekete vereceği zararlardan ülkem adına endişe duyuyorum.

Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak. Hep beraber göreceğiz…

Peki onlar “bitti” dediler diye ben görevimi yapmaya çalışmaktan geri mi duracağım?

Asla!

“TARİHE ANAYASA’NIN ASKIYA ALINMASINA ORTAK OLANLAR OLARAK GEÇECEK”

Ülkeme, Hatay halkına, yıkılmış bir kentin ortasında oy kullanan insanlara karşı borçluyum. Zor koşullarda olsa da olanaklarımız çok sınırlı olsa da başta Hatay ve deprem bölgesi olmak üzere; halkımızın, emeği ile geçinen yurttaşlarımızın meramına tercüman olmaya çalışacağım.

Eksik ve gediklerimin sorumlusu özgürlüğümü engelleyenlerdir. Başta Hataylılar olmak üzere tüm yurttaşlarımın durumu açıklıkla gördüğüne inanıyorum.

Tam bir hafta sonra 6 Şubat. Yarından itibaren ana gündemimiz budur.

Uygulamaya bulaşmak istemeyenler, kendini dışında tutmak isteyenler varmış… Uygulamayı bir arayış olarak takdim edenler varmış… Milletvekillerinin haklarını korumaktan birinci dereceden sorumlu olan TBMM Başkanı yurt dışına gitmiş…

Başka biçimde takdim etseler de başka yere baksalar da başka yere gitse de, imzaları olmasa da tarihe Anayasa’nın askıya alınmasına ortak olanlar olarak geçecek.

Saygılarımla yurttaşlarıma duyururum…

Şerafettin Can Atalay
Seçilmiş Hatay Milletvekili”

/son dakika haber/

İlginizi çekebilir