Gazetecileri ölümle tehdit eden polise soruşturma izni verilmedi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1 Eylül 2022’de Van’da gerçekleştirdiği Dünya Barış Günü mitingi sonrası yürüyüşe geçen kitleyi takip eden gazeteciler, polisler tarafından darp edilerek, ölümle tehdit edilmişti.
Kitleyi takip eden gazetecilerden Mesut Bağcı darp edilerek, kamerası kırılmış, kendisini TEM Şube’den olarak tanıtan bir sivil polis ise, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berivan Kutlu ile Jinnews muhabiri Zelal Tunç’u ölümle tehdit etmişti. Polis, gazetecileri “Seni vururum, kimse seni bulamaz” tehdidinde bulunarak, Jinnews muhabiri Elfazi Toral’a da silah çekmişti.

Polis kendini korumuş

Görüntülere yansıyan olayın ardından gazeteciler, Van Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Van Valiliği, polis M.K.’nin soruşturmasına izin vermedi. Valilik, gazetecileri ise “örgüt lehine haber yapmak ve emniyet teşkilatını yıpratmakla” suçladı. Valilik tarafından savcılığa gönderilen yazıda, kırmızı tişört giyen polisin kendisini ve zati demirbaş silahını koruma amacıyla elini silahına götürdüğü ileri sürüldü.
Görüntünün paylaşıldığı Mezopotamya Ajansı’nın (MA) “örgüt lehine paylaşımlar” yaptığını iddia eden valilik, “müştekilere ait fiziki müdahale, sözlü tehdit, silah çekme vb. iddialarını destekleyen bir veri bulunmadığı, şikayetlerin taraflı ve soyut beyanlardan ibaret olduğu, olay sırasında kırmızı tişörtlü, sakallı olarak tarif edilen polis memurunun M.K. olduğu, diğer tarif edilen kişilerin tespit edilemediği, bu nedenle M.K. hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması hakkında Kanunun 6’ıncı maddesi gereğince soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir” denildi.
Gazeteciler, Van Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracak.
Kaynak: Mezopotamya Ajansı
İlginizi çekebilir