Van: Jin, jiyan, azadî yürüyüşüne katılım çağrısı

“Jin, jiyan, azadî” direnişinin yıldönümünde Van’da gerçekleşecek yürüyüşe katılım çağrısı yapan kadınlar, “Bizler, ‘Jin, jiyan ve azadî’ felsefesine sahip çıkarak alanlarda olacağız” dedi.
İran’ın başkenti Tahran’da İrşad devriyeleri tarafından başörtüsü gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve gördüğü işkence sonucu yaşamını yitiren Jîna Emînî’nin ardından başlayan “Jin,jiyan,azadî” direnişinin birinci yıldönümünde kadınlar sokaklara çıkmaya hazırlanıyor.
Kadınlar, Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde 16 Eylül Cumartesi günü Van’ın Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesinde bulunan Beşyol Meydanı’nda bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirecek.
Serhad bölgesi kentlerinden kente gelecek olan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî”, “Özgürlüğe doğru” ve “Kadın katliamlarına hayır” sloganlarıyla yürüyüşe katılacak.
16 EYLÜL’DE YÜRÜYÜŞ YAPILACAK  
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü yöneticisi Mukaddes Karakoç, kadınların özgürlükleri için alanlarda olduğunu belirterek, “Biz kadınlar öldürülen her bir kadının hesabını soracağız. Kadın katliamlarına, tacize ve tecavüze karşı 16 Eylül’de alanlarda olacağız. ‘Jin, jiyan, azadî’ felsefine sahip çıkacağız. Bütün kadınları bu felsefeyle kadın katliamlarına ‘dur’ demek için yürüyüşe katılmaya çağırıyorum” dedi.
‘ROJAVA’DAN ROJHILAT’A UZANAN BİR FELSEFE’ 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eşbaşkanı Şengül Polat, “Jîna’nın katledilişinden sonra Rojhilat’a mevcut hükümete karşı ciddi bir isyan oldu. Direnişte yüzlerce kadın, genç ve çocuk katledildi. Bir toplumda kadının saçı ‘ahlak ‘ olarak tanımlanırsa o toplum eksik bir toplumdur ve daimi bir şekilde kadınlar olarak bu zihniyetlere karşı duracağız” diye konuştu.
“Jin, jiyan, azadî” sloganının evrenselleşen bir felsefeye dönüştüğünü sözlerine ekleyen Polat, “Kürt kadın hareketi öncülüğünde bu slogan şu an her yerde. Slogan, Rojava Devrimi’nden, Rojhilat direnişine kadar uzanan bir felsefe ve bunun öncülüğünü Kürt kadınları yaptı. Biz 16 Eylül Cumartesi günü sokaklarda olacağız. Hep beraber kadın direnişine sahip çıkıp, sesimizi daha da yükselteceğiz” ifadesinde bulundu.
HDP Rêya Armûşê İlçe Örgütü Eşbaşkanı Canan Uzunay da Serhadlı kadınları yürüyüşe davet etti. Kadın katliamlarına karşı herkesin alanlarda olması gerektiğini belirten HDP Gençlik Meclisi üyesi Cansu Kılıç ise, “Van’da gerçekleşecek olan yürüyüşe özelde kadınlar ve gençlerin güçlü bir katılım sağlaması gerekiyor” şeklinde çağrı yaptı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir