Vali adalet talebini ‘kışkırtıcı’, anadili ‘tahrik edici’ buldu

HDP’nin “Herkes için adalet” kampanyası kapsamında Batman’da asmak istediği afişler, valilik tarafından “kışkırtıcı ve tahrik edici” bulunarak asılmasına izin verilmedi. 

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, genel merkezlerince başlatılan “Herkes için adalet” kampanyası kapsamında kentin farklı yerlerinde bulunan billboardlara asmak istediği “Herkes için eşitlik, herkes için adalet”, “Herkes için özgürlük, herkes için adalet”, “Herkes için iş-aş, herkes için adalet” ve “Ji bo mafe zimanê zikmakî  destpeke edalet, Roja Zimanê Zikmakî piroz be-Anadil için, herkes için adalet, Dünya Anadil Günü kutlu olsun” yazılı  afişlere izin verilmedi. Batman Valiliği, afişleri “kışkırtıcı ve tahrik edici” bularak, yazıları hukuk sistemine karşı olumsuz yargılar oluşturacağı ve provoke edici yürüyüşlere neden olabileceği gerekçesiyle izin vermedi. 

‘HALKI TAHRİK EDEBİLİR’

HDP’nin başvurusuna yanıt veren valilik, yasağın gerekçesini şöyle iletti: “İlan ve broşürlerin içerik itibariyle halk arasında hukuk sistemimize karşı olumsuz algılar oluşturularak halkımızın tahrik edilmeye, kışkırtılmaya çalışılabileceği, bu durumun marjinal gruplarca provoke edilerek kanuna aykırı yürüyüş eylem gibi etkinlikler doğurabileceği oluşan huzur ortamı ve kamu düzenini bozabileceğinden bahse konu olan afişlerin asılması uygun görülmemiştir. Yasal olmayan etkinliğe tevessül edilmesi halinde etkinliği düzenleyenler hakkında yasal işlemlerin yapılacağı hususunda; bilgi ve gereğini rica ederim.”

/MA/

İlginizi çekebilir