Ürdün ve Suriye’den üst düzey görüşme: Gündem mülteciler

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Suriye’nin başkenti Şam’a yaptığı resmi ziyarette Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi, resmi temaslarda bulunmak üzere Şam’a gitti.

Suriye devlet Ajansı SANA’nın bildirdiğine göre; Eymen es-Safedi, ziyaret kapsamında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile görüştü.

Görüşmede, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü ve ikili ilişkiler ele alındı.

Suriyeli mültecilerin geri dönüşünün kendileri için “öncelik” olduğunu ifade eden Esad, geri dönüşler için gerekli temel altyapı ve yeniden imar gibi konuların desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Benzer haberler

Esad ayrıca, Suriye devleti tarafından gerek yasal gerekse uzlaşmalar düzeyinde alınan tüm önlemlerin, mültecilerin dönüşü için en iyi ortamın sağlanmasına katkı sağladığını kaydederek bu konunun “hiçbir şekilde politize edilmemesi gereken tamamen insani ve ahlaki bir mesele” olduğunu belirtti.

Ürdünlü Bakan Safedi ise Suriyeli mültecilerin dönüşüne katkıda bulunmak amacıyla Suriye ile ikili ilişkilerdeki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Safedi, Ürdün’ün Suriyeli mültecilerin geri dönüşü konusunda yaptığı son çalışmalarını Arap Temas Grubu ve Birleşmiş Milletler’e sunduğunu kaydetti.

Ürdün, 2011’den bu yana devam eden Suriye krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri. Ürdün’de çoğunluğu Suriyeli olmak üzere birçok uyruktan 750 bin “kayıtlı mülteci” yaşıyor. Ürdün’de yaşayan 1 milyon 300 bin Suriyelinin yaklaşık yarısının, 2011’den önce evlilik, ticaret ve akrabalık bağları nedeniyle ülkeye girdiği biliniyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi, Maraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’yi 15 Şubat’ta da ziyaret etmişti.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir