Ünlü Alman şair Rainer Maria Rilke’nin, el yazmaları, mektupları ve fotoğrafları ilk kez halka açılıyor

Ünlü Alman şair Rainer Maria Rilke’nin, bugüne kadar çok az kişinin erişimine açılan arşivi, Alman Edebiyat Arşivi tarafından satın alındı. Binlerce mektup, kitap, fotoğraf ve yazışmadan oluşan arşiv, ilk kez halkın görüşüne açılacak.

Rilke’nin mektupları ve elyazmaları Alman Edebiyat Arşivi’ne (DLA) satıldı. İndependent Türkçe’nin aktardığına göre; devlete bağlı DLA’dan perşembe günü yapılan açıklamada, arşivin federal hükümetin, Baden Württemberg eyaleti yönetiminin ve diğer kuruluşların sağladığı fonlarla satın alındığı belirtildi.

DLA Direktörü Sandra Richter’in “yüzyılın en büyük kazanımı” diye nitelediği gelişmede arşiv için ne kadar para ödendiği açıklanmadı.

Benzer haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk içişleri Bakanı…

Zelenskiy: Avrupa Birliği, Ukrayna’nın barış formülünü…

Arşivde en az 10 bin elyazmasıyla şairin kaleme aldığı ya da kendisine gönderilen yaklaşık 8 bin 800 mektubun olduğu ifade edildi.

Mektuplarda, Rilke’nin sevgilisi psikanalist Lou Andreas-Salomé’yle, İsviçreli ressam Paul Klee’yle, Rus yazar Boris Pasternak’la ve Fransız şair Paul Valery’le yazışmaları da var. Koleksiyonda Rilke’nin okurken notlar düştüğü en az 470 kitapla 131 çizim ve 300’den fazla fotoğraf yer alıyor.

 

Rilke’nin en büyük arşivi olarak bilinen koleksiyon, 100 yılı aşkın süredir şairin torunu Hella Sieber-Rilke’nin Baden-Württemberg’deki Gernsbach kasabasında yer alan evindeydi.

“Gernsbach koleksiyonu” diye de tanınan arşive erişim için sadece sayılı kişiye izin verilmişti. DLA, arşivin artık dijital ortama aktarılıp, araştırmacılar ve halka açık hale getirileceğini bildirdi.

İlginizi çekebilir