UNICEF: Akdeniz’de boğulan 3 göçmen çocuğun cansız bedeni Libya kıyılarına vurdu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, geçen hafta Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler arasında bulunan biri bebek 3 çocuğun cansız bedeninin Libya’nın Zuvara kentinde kıyıya vurduğu haberini “üzülerek” doğruladığını duyurdu.

UNICEF Libya Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, başkent Trablus’un yaklaşık 130 kilometre batısında bulunan Zuvara kenti sahilinde geçen hafta yaşanan trajediye ilişkin “Biri 6 aylık, biri 3 yaşında olmak üzere 3 çocuğun cesetlerinin bulunduğunu doğrulamaktan üzüntü duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Güvenlik ve daha iyi bir yaşam arayışıyla ölümcül göç yollarında çok sayıda çocuğun gereksiz yere hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “Libya’dan Akdeniz’e açılan çocukların güvenliğini korumak için her düzeyde acil eyleme geçilmesi ve deniz geçişine daha güvenli alternatifler sağlamak için toplu çaba gösterilmesi” çağrısı yapıldı.

Bu yıl içinde şimdiye kadar aralarında çocukların da bulunduğu en az 632 düzensiz göçmenin, Akdeniz’deki deniz kazalarında boğularak hayatını kaybetmesinin “korkunç” olduğu vurgulandı.

Yine bu yıl 483’ü çocuk olmak üzere 9 bin 659’un üzerinde göçmenin Akdeniz’de yakalanarak Libya’ya geri gönderildiği ifade edildi. Yakalanan göçmenler arasındaki çocuk sayısının 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 91 arttığı ve bu artışın ciddi riskler barındırdığı kaydedildi.

Libya’da çocuk cesetleri kıyıya vurdu

Libya açıklarında 27 Mayıs’ta aralarında biri bebek 2 çocuğun olduğu en az 6 göçmenin cansız bedeni kıyıya vurmuştu.

Yetkililer, göçmenlere ait olduğu düşünülen cesetlerin en az 2 gün boyunca sahilde kaldığını, kıyıya vurmadan önce de günlerce denizde beklemiş olabileceğini kaydetmişti.

Libya üzerinden lastik botlarla Akdeniz’e açılan Afrikalı düzensiz göçmenlere ait oldukları belirtilen ancak kimlikleri tespit edilemeyen cesetler kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

/Ajans/

İlginizi çekebilir