Uluslararası IŞİD Karşıtı Koalisyon, Türkiye’nin Haseke’ye yaptığı saldırıyı kınadı

IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Haseke’deki saldırıyı kınadı. Açıklamada IŞİD tehdidinin devam ettiği bölgede yaşanan çatışmaların kaosu derinleştirildiği belirterek, taraflara “gerilimi düşürme” çağrısı yapıldı

IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon dün Haseke’de 4 kız çocuğunun ölümüyle 11’inin yaralanmasıyla sonuçlanan, Türkiye’nin hava saldırısını kınadı.

Yapılan açıklamada “Bu tür eylemler, sivillerin korunmasını gerektiren silahlı çatışma yasalarına aykırıdır” şeklinde tepki gösterildi.

Açıklamada son dönemde Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki Suriye’nin kuzeyinin kuzeyi ve Rojava’ya yönelik saldırıların bölgedeki krizi derinleştirdiği uyarısı yapıldı.

Birleşik Müşterek Görev Gücü – Doğal Kararlılık Operasyonu (CJTF-OIR) Komutanı Tümgeneral John Brennan imzalı açıklamada  “18 Ağustos akşamı silahlı insansız hava sistemi (SİHA), Haseke’de Birleşmiş Milletler eğitim yardım programında aktif olan voleybol oynayan bir grup genç kızın bulunduğu yeri bombaladı. İlk raporlar, saldırıda dört kişinin öldüğünü ve birkaç kişinin de yaralandığını gösteriyor. CJTF-OIR adına, bu saldırıyı ve sivilleri ölümüne ve yaralanmasına yol açan diğer tüm saldırıları kınıyorum” denildi.

Ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifalar diliyoruz” denilen açıklamada “Bu tür eylemler, sivillerin korunmasını gerektiren silahlı çatışma yasalarına aykırıdır” ifadelerine yer verildi.

Tümgeneral John Brennan açıklamasının sonunda “Suriye’nin kuzeyindeki askeri çatışmalardaki artış, IŞİD tehdidinin devam ettiği kırılgan bir bölgede kaos yaratıyor. Tüm taraflara derhal gerilimi düşürmesi ve Koalisyonun IŞİD’e karşı elde ettiği önemli savaş kazanımlarını riske atan faaliyetlere son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Rojava Özerk Yönetimi Türkiye’ye ait bir SİHA’nın Haseke kentine bağlı Til Temir kasabasında kız çocuklarının eğitim gördüğü özel rehabilitasyon merkezine yönelik  düzenlediği hava saldırısında 4 çocuğun yaşamını yitirdiğini ve 11 çocuğun yaralandığını duyurmuştu…

 

/rd/

İlginizi çekebilir