Ukrayna yanlış mal beyanında bulunan kamu çalışanlarına hapis cezasını yasalaştırdı

Ukrayna’da parlamento servetlerini gizleyen ya da yanlış mal beyanında bulunan devlet çalışanlarının hapis cezasına çarptırılmasını öngören yasa tasarısını oylayarak kabul etti.

Yeni yasaya göre mal beyanında bulunmayan ya da bulunmayı ihmal eden devlet çalışanlarının servetlerinin 150 bin dolardan fazla çıkması durumunda 2 yıla kadar hapis cezası almaları söz konusu olacak.

Ukrayna’nın Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) kredi alabilmesi için gerekli bir şart olan yasa sayesinde 5 milyar dolarlık mali yardım diliminin serbest bırakılması planlanıyor.

Benzer haberler

CENTCOM: Suriye’nin kuzeyinde helikopter baskınında…

Kılıçdaroğlu: İktidar olsaydım Suriyelilerin hepsini…

Geçen eylülde Ukrayna Anayasa Mahkemesi bazı yolsuzlukla mücadele yasalarını iptal kararı almıştı. Yüksek mahkeme, özellikle servetlerini gizleyen devlet çalışanlarına hapis cezası öngören bu yasaları “aşırı” bulmuştu.

Fakat mahkemenin kararı, IMF ile yeni kredi anlaşmaları imzalayan hükümetin bu destekleri alamamasına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Volodymir Zelenskiy yüksek mahkemenin kararının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanını açığa almıştı

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, siyasi ve ekonomik kriz yaşayan Ukrayna’ya yolsuzlukla mücadele çağrısı yapmıştı.

Kiev yönetimine sağlanan 40 milyar euro değerindeki yardım paketinin askıya alınabileceği mesajını veren Lagarde, “Ukrayna’nın yönetimi iyileştirme ve yolsuzlukla mücadele konusunda yavaş ilerleme göstermesinden endişeliyim” demişti.

İlginizi çekebilir