Ukrayna: Rusya, İran yapımı İHA’larla Kiev’e saldırdı

Ukrayna’nın hava savunması, Salı sabahı erken saatlerde Kiev üzerinde İran yapımı insansız hava araçlarını düşürdü. Bu ay Ukrayna’nın başkentine yapılan altıncı insansız hava aracı saldırısı oldu.

Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Serhii Popko, “Dün gece düşman, İHA’larla Kiev’e saldırdı. Hava saldırısı alarmı üç saat sürdü. Ön bilgilere göre, düşman İran yapımı Shahed İHA’sı kullandı” dedi.

Popko “Hava savunma kuvvetleri ve araçları zamanında tespit edildi ve Kiev’e yaklaşırken tüm hava hedeflerini imha etti” ifadelerini kullandı.

Bu, Rusya’nın Odessa bölgesindeki bir limana bir tahıl hangarını yok eden Shahed insansız hava araçları yağmuru başlatmasından bir gün sonra geldi.

Ukrayna’nın güney askeri komutanlığı Pazartesi günü Telegram’da yaptığı açıklamada, “Bu gece ‘Shahed-136’ insansız hava araçları tarafından Tuna nehrinin liman altyapısına yönelik yaklaşık dört saatlik bir saldırı düzenlendi.”

Sosyal medyadaki videolar, limana yapılan hava saldırısının Ukrayna’dan Tuna Nehri’nin yaklaşık 200 metre ötesindeki Romanya’dan görüldüğünü gösterebilir.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, saldırıyı ve saldırının NATO ve Avrupa Birliği üyesi olan ülkeye yakınlığını kınadı.

Rusya’nın Odessa bölgesine yönelik saldırıları, Moskova’nın geçen hafta önemli Karadeniz tahıl anlaşmasından çekilmesinden bu yana arttı. Ukrayna, Rusya’yı defalarca ihracatın yeniden başlamasını önlemek için altyapısını ve tahıl hangarlarını hedef almakla suçladı.

Rusya dünyanın en büyük buğday ihracatçısı ve Ukrayna, Orta Doğu devletlerinin büyük ölçüde Ukrayna tarım ürünlerine bel bağlamasıyla Avrupa’nın ekmek sepeti olarak biliniyor. İhracatta daha fazla aksama olması, küresel gıda güvenliğini tehdit ediyor.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir