Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamalarını yasakladı

Ukraynalı yerel yetkililer, Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılmasının kutlandığı 24 Ağustos Bağımsızlık Günü’nde Rusya’nın füze saldırısı düzenleme olasılığı nedeniyle halka açık kutlama yapılmasının yasaklandığını açıkladı. Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Harkiv’deyse olası Rus saldırısı tehdidi nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın, Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali olan Zaporijya’nın kuzey ve batısında bulunan kasabalara füze fırlattığı bildirildi. Zaporijya nükleer tesisi, Şubat ayında başlayan işgalden kısa süre sonra Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilmişti.

Dnipro Nehri’nin güney yakasında, Rus işgali altındaki bölgede bulunan Zaporijya nükleer reaktör kompleksine yapılan topçu ve roket saldırıları, nükleer felaket korkularını tırmandırdı ve bölgenin askerden arındırılması çağrılarına yol açtı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, haftasonunda, Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığının 31’inci yıldönümünün kutlanacağı Çarşamba gününden önce Rusya’nın daha ağır saldırılarda bulunabileceği riskine karşı uyarı yaptı.

Kiev askeri idaresi tarafından yayınlanan ve üzerinde idarenin başkanı Mikola Jirnov’un imzası bulunan belgeye göre Kiev’deki yerel yetkililer, Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında yürüyüşleri ve kamuya açık diğer kitlesel etkinlikleri Perşembe gününe kadar yasakladı.

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunan ve sık sık Rusya’nın uzun menzilli bombardımanına maruz kalan Harkiv kentinin belediye başkanı İhor Terekov, yarından Perşembe gününe kadar öğleden sonra 16.00 ile sabah 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını bildirdi.

Güneyde Rus işgali altındaki bölgenin yakınındaki liman kenti Mikolayiv’deyse bölge valisi Vitali Kim, yarın ve Çarşamba günü kent sakinlerinin tedbir amaçlı olarak evlerinden çalışmaları talimatı üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Vitali Kim, halkın kalabalık gruplar halinde toplanmamaları gerektiği uyarısı da yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Cumartesi akşamı yayınlanan video mesajında, Moskova’nın Çarşamba günkü Bağımsızlık Günü öncesinde “özellikle çirkin bir şey” yapmaya çalışabileceğini söyledi. 24 Ağustos, aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin altıncı ayını doldurduğu dün olma özelliği taşıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile “tüm tehditleri” ele aldığını söyleyen Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Gene Sekreteri Antonio Guterres’le de temasta olduğu mesajı verdi.

Rusya’ya atıfta bulunan Zelenski, “Ukrayna’nın tüm ortakları, terör devletinin bu hafta neler yapmaya hazırlanabileceği konusunda bilgilendirildi” dedi.

Financial Times gazetesinde dün yayınlanan ve Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Temsilcisi Gennadi Gatilov’un sözlerine dayandırılan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diyaloğa arabuluculuk yapmaya çalıştığı kaydedildi.

Ancak habere göre Gatilov, Zelenski ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasında görüşme olacağına ilişkin spekülasyonları yalanladı ve “bu toplantının yapılması için hiçbir pratik platform bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

 

/VOA/

İlginizi çekebilir