Ücretli öğretmenler seslerini duyurmaya çalışıyor: Öğretmen onuruna yakışır bir statü talep ediyoruz!

Güvencesiz, asgari ücretin altında ve ağır koşullarda çalışan öğretmen Muhammet Urkun Erdoğan, tüm arkadaşları gibi sesini duyurmaya çalışıyor. Muhammet Urkun Erdoğan, çok sevdiği öğretmenlik mesleği yapmak için “Kadrolu ve güvenceli istihdam istiyoruz” diyor.

Türkiye’de, okullardaki öğretmen açığını kapatmak için hükümet ücretli öğretmenlerle çözüm yaratmaya çalıştı. Ancak kadrolu öğretmenlerle aynı işleri yapmalarına rağmen eşit ücret alamayan ve onların haklarından yaralanamayan ücretli öğretmenler kendilerine de hak etikleri kadrolu, güvenceli iş sağlanmasını yününde hiç bir adımın atılmamasına tepkili.

“Depremde gördüğümüz muamele bizi enkaz altında bıraktı”

Benzer haberler

Rojava: Uluslararası Koalisyon ve SDG ortak tatbikat…

Hak İhlalleri Raporu: 2023 yılında en az 3 bin 301 insanın…

Erdoğan, Maraş merkezli yaşanan depremde, ücretli öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları ise, “Depremde gördüğümüz muamele bizi enkaz altında bıraktı” sözleriyle, depremde yaşadıkları dramı bir kez daha gözler önüne serdi.

“Biz ücretli öğretmenler devlet okullarında; yıllarca, bedavaya hizmet ettik. Hayatın her alanında sömürüldük” diyen ücretli öğretmen Erdoğan, “Ekonomik koşulların ağır olduğu günümüzde sadece öğretmen onuruna yakışır bir statü, talep ediyoruz diyerek yaşadıkları zorlukları şu sözlerle ifade etti.

Deprem nedeniyle de 4-5 bin lirayla geçinmeye çalışıp, asla şikayet etmedik. Biz ücretli öğretmenlere yakışan buydu! Hata olmayan maaşlarla para toplayıp, depremzedelere yardım ettik. Yine olsa yine yaparız ! Fakat gelinen noktada gördüğümüz muamele; bizi, enkaz altında bıraktı. Hepimiz işten çıkarıldık, meslektaşlarımız psikolojisi bozulur diye tayin hakkı aldı. Deprem tazminatı aldı. Biz gelirsiz öğretmenlere o tazminat bile çok görüldü. İşten çıkarıldık yasalarla işsizlik maaşı almamızın da önü engellendi. Ekonomik koşulların bu kadar ağır olduğu günümüzde sadece öğretmen onuruna yakışır bir statü, talep ettik. Fakat gelinen noktada sadece bir maaş iyileştirmesi ve SSK primlerinin tam yatırılması duyumlarını alıyoruz . Bu hepimizin işsiz kalması anlamına geliyor ! Bizlere sürekli istihdam sağlanmadıkça o okullarda referanslılar yüzünden çalışamayız. Onca emek heba olur ! Bu sistemin içerisinde biz sömürüldük gelecek olan her neyse biz faydalanmalıyız. Bizler boş bir kadro talebinde bulunmuyoruz. Meslektaşlarımızla aynı şartlardan faydalansaydık bugün bir hak talebinde bulunmazdık. Ama bizler bu hizmet karşılığında sadece sömürüldük. Hakkımızı istiyoruz, bu kadar öğretmeni biz biriktirmedik! Bizler bu sistemin sadece mağdurlarıyız, fedakarlık yaptık ! Bizler gündüz o okurlarda olabilmek için geceleri sabahlara kadar başka işlerde çalıştık. Bunları yapmak her yiğidin harcı değil ! Ücretli öğretmenler hak etmiyor demeden önce herkesin elini vicdanına koyması gerekiyor !!

Nupel/ Filiz Deniz

İlginizi çekebilir