Uca: Polis kolunu kırdı, savcı fezleke hazırladı

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın katıldığı ve polis tarafından kolu kırıldığı eylem 2 yıl sonra “suç” delili olarak fezleke konusu yapıldı. Uca’nın kolunu kıran polise ise takipsizlik kararı verilmişti.

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri hakkında 27’nci yasama döneminde 955 fezleke hazırlandı. CHP milletvekilleri hakkında 246, AKP milletvekilleri hakkında 13, MHP milletvekilleri hakkında 9, İYİ Parti hakkında 15, Türkiye İşçi Partisi (TİP) hakkında 9, Yenilik Partisi 1, bağımsız milletvekilleri hakkında ise 28 fezleke bulunuyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkında ise 54 fezleke bulunuyor. Meclis’e sunulan 33 fezlekenin 28’i HDP milletvekilleri hakkında.

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in, 5 Ocak 2020 tarihinde Aydın İl Teşkilatı’nın 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nda tecrit ve tutuklu siyasetçilere dair yaptığı konuşma; HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un 25 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto eylemine katılması; HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede’nin de tecride dair yaptığı konuşması suç sayıldı.

 ŞİDDETE KARŞI OLMAK SUÇ SAYILDI

 Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün 25 Kasım 2019 tarihinde Urfa il binası önünde, “Kadına Şiddete Hayır” konulu düzenlenen etkinliğe katıldığı için, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla fezleke hazırlandı.

 AHMED ARİF ŞİİRİ

 Sürücü hakkında hazırlanan ikinci fezlekede sosyal medya paylaşımı nedeniyle geldi. Sürücü,  6 Aralık 2019 tarihinde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, TSK ve ona bağlı unsurların 11 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’nin Serekaniyê kentine dönük saldırısı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Vedat Erdemci’nin adını etiketleyerek, Ahmed Arif’in şiirini paylaşması fezleke gerekçesi yapıldı. Sürücü’nün paylaşımı şöyle: “‘Vurulmuşum dağların kuytuluk bir boğazında. Vakitlerden bir sabah namazında, yatarım, kanlı, upuzun… Vurulmuşum şifre buyurmuş bir paşa Vurulmuşum hiç sorgusuz, yargısız. A. Arif #VedatErdemci.”

 POLİS DEĞİL VEKİL SUÇLU BULUNDU

 HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca hakkında hazırlanan fezleke gerekçesinde ise 13 Mayıs 2019 tarihinde Batman’da tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevi eylemlerine destek için yapılan oturma eylemine katılması yer aldı. Aynı eylemde Uca’nın “Direne direne kazanacağız” sloganını atması suç sayıldı. Uca’nın katıldığı oturma eylemine polis müdahalede bulunmuş ve müdahale sırasında Uca’nın kolu kırılmıştı. Uca’nın avukatları olaya ilişkin görüntü ve hastane raporlarıyla birlikte ilgili polisler hakkında “işkence ve kötü muameleden ve milletvekilliği dokunulmazlığının ihlal edilerek zorla gözaltına alınmasından” dolayı Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak savcılık “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı vermişti.

 KÜRT VE KÜRDİSTAN DEMEK SUÇ

 HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün 10 Ekim 2019 tarihinde Diyarbakır’da HDP milletvekillerini de katılımıyla açıklamasında “Kürt” ve “Kürdistan” ifadelerini kullanması ve Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunu eleştiren konuşması suç sayıldı. Öztürk hakkında hazırlanan ikinci fezlekenin gerekçesi ise açlık greve eylemleri sırasında cezaevinde yaşamını yitiren Zülküf Gezen’in cenazesine katılması yer aldı.

 Cenazeyi takip eden Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberini sosyal medya hesabından paylaşması da suç sayıldı.

 

/MA -Diren Yurtsever/

İlginizi çekebilir