Tutuklu yakınlarından siyasi partilere çağrı: Sesimizi duyun

Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen tutuklu yakınları, başvurularına rağmen sessiz kalan siyasi partileri eleştirerek, “Cezaevlerinde tabutlar çıkmasın” dedi. 
Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti, 268’inci gününde Diyarbakır Adliyesi önünde devam etti. Ailelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Tutuklu Aileleri İle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üye ve yöneticileri de destek verdi.
‘NEDEN KİMSE BİZİ DUYMUYOR?’
Diyarbakır T Tipi 2 Nolu Cezaevi’nde tutulan Hamdusena Ada’nın ablası Reşahat Ada, 9 aydır adalet arayışlarının sürdüğünü belirterek, “Neden kimse bizi duymuyor?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenen Ada, “Çocuklarımız neden sürgün ediliyor, hasta tutsaklar neden tahliye edilmiyor, neden infazları yakılıyor?” diyerek tepki gösterdi.
‘SİYASİ PARTİLER SESİMİZİ DUYMADI’
Baskılarla tutukluların iradelerinin kırılamayacağını vurgulayan Ada, “Çocuklarımızın yanındayız. Çocuklarımız tahliye edilsin, infazları yakılmasın, çocuklarımız tedavi edilsin. Cezaevlerinde tabutlar çıkmasın. Nerede siyasi partiler, hepsine başvurduk. Kimse destek vermedi, sesimizi duymadı. Ağır hasta tutsaklar bırakılsın. Bizler her gün adalet talebini haykırmaya devam edeceğiz. Bunları kabul etmeyeceğiz. Tutsaklar özgürlüğüne kavuşana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.
‘KANUNLARIN UYGULANMASI İÇİN NÖBETTEYİZ’
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Abdulselam Güler’in kardeşi İnci Güler, aylardır kanunların uygulanması için nöbette olduklarını ifade ederek, “Cezaevlerinde her gün zulüm artıyor. Elektrik faturaları bile tutsaklara ödetiliyor. Tutsakların elektrik masraflarını bile aileler karşılıyor. Bu da tutsakları terbiye etme çabalarıdır. Bu zulmü kabul etmiyoruz. Adalet Bakanı’nın adaleti bu mu? Kanunlar, haklar herkese eşit uygulanmalı. Kürt olduğumuz için tüm bunlar yaşatılıyor. Bunları kabul etmeyeceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘ANNELER SESİMİZE SES KATMALI’
Tutuklu ailelerine seslenen Güler, “Tutsak anneleri sesimize ses katmalı. Hep birlikte tutsaklara özgürlük isteyelim. Kanunların herkese eşit uygulanması için birlikte mücadele edelim” çağrısında bulundu.

 

/MA/

İlginizi çekebilir